Dnes je 21. 11. 2019
Zpravodajství
O projektu

Změna hlasování i výhrůžky smrtí: UNESCO oficiálně přijalo kontroverzní rezoluci o Jeruzalémě

18. 10. 2016, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ/JERUZALÉM – Organizace UNESCO v úterý oficiálně přijala rezoluci, jež odpírá vztah Židům k jeruzalémskému Starému městu, a kterou si její výkonný výbor ve čtvrtek 13. října odhlasoval. Mezitím však Mexiko, které původně hlasovalo ve prospěch přijetí rezoluce, změnilo svůj hlas na „zdržel se hlasování“. „Změna hlasování odráží uznání skutečnosti, že židovský lid má vztah k místům, která se nacházejí ve východním Jeruzalémě a také hlubokou vděčnost mexické vlády směrem k židovské komunitě a jejímu hospodářskému a sociálnímu přispění k rozvoji Mexika,“ stálo v prohlášení. Mexiko nicméně odvolalo svého velvyslance v UNESCO poté, co André Roemer, který je židovského původu, v osobním protestu proti rozhodnutí své země vyšel ven ze zasedání a nechal za Mexiko hlasovat svého zástupce. Nespokojenost s textem rezoluce pak vyjádřila i Brazílie, která, stejně jako Mexiko, v orgánech OSN hlasuje většinou zajedno s arabskými státy. Rezoluci, která svatá místa Jeruzaléma nazývá výlučně islámskými jmény, kritizoval i generální tajmeník OSN Pan Ki-mun a ještě předtím výkonná ředitelka UNESCO Irina Bokovová. Té se za její veřejné distancování dostalo výhrůžek smrtí. Zpráva zvedla zájem i v české společnosti. Na návrh poslankyně Jany Černochové bude Sněmovna o rezoluci debatovat.

Ve prospěch návrhu poslankyně Černochové, aby se mimořádně debatovalo o tom, že UNESCO opomíjí židovské vazby na Chrámovou horu a Zeď nářků, se vyslovilo 93 poslanců z přítomných 177. Pro byli straníci ODS, TOP 09, lidovci i část poslanců ANO a ČSSD.

Poté, co se ředitelka organizace UNESCO od kontroverzní rezoluce veřejně distancovala, dostalo se jí výhružek smrtí a její bezpečnostní ochranka musela být posílena. Informaci přinesl izraelský vyslanec při UNESCO Karmel Šama Ha-Kohen, představiteli OSN však potvrzena nebyla.

Jako jeden z posledních se kriticky o rezoluci v pondělí vyjádřil i odstupující generální tajemník OSN. „Mešita Al-Aksá/Haram al-Šaríf je svatyní muslimů, ale je to také Har ha-bajit, Chrámová hora, jejíž západní zeď je nejsvětějším místem judaismu, a která stojí jen pár kroků od Chrámu božího hrobu a Olivové hory, která má posvátný význam pro křesťany,“ zdůraznil důležitost místa pro tři monoteistická náboženství Pan Ki-mun.

Podle palestinského envoje do UNESCO je však text rezoluce výhradně o izraelské okupaci a nikoliv o názvosloví. Palestinský velvyslanec do organizace Elias Sanbar médiím řekl, že Jordánsko chtělo do textu rezoluce zahrnout i „izraelské“ návzvy Chrámové hory a Zdi nářků, což však není možné, neboť Ženevské konvence prý doporučují nazývat místa jejich názvy z doby před okupací východního Jeruzaléma, a tedy z doby před šestidenní válkou roku 1967.

Hamás mezitím v úterý označil přijetí rezoluce za „vítězství palestinského lidu“ s tím, že organizace OSN „zničila izraelské báchorky“ o Chrámové hoře a dokázala, že místo je čistě islámské.