Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Židy za Třetí říše přirovnala průvodkyně berlínského Centra Anne Frankové k dnešním Palestincům

21. 7. 2017, -jg- |  Svět

BERLÍN – Jedna z průvodkyň berlínského centra Anne Frankové přirovnala osud Židů za druhé světové války k Palestincům, kteří žijí dnes na Západním břehu pod izraelskou okupací. Ve středu 19. července sdělila pro anglickou sekci zpravodajství Al Arabiya: „Spousta věcí, co se děly Židům za nacistické vlády se dějí Palestincům nyní. Židé byli vyhnáni ze svých domovů a bylo jim upřeno právo na vzdělání. Dnes jsou domy a půda Palestinců zabírány,“ řekla Nasrín Hadžadžová, čtyřiadvacetiletá Berlíňanka s palestinskými kořeny. „Musíme být otevřeně smýšlející vůči jiným lidem, obvzláště, když žijeme v jejich společnosti,“ dodala ještě s tím, že byla mnohokrát nazývána „bezvěrcem a pokrytcem“ za to, že přijala práci v Anne Frank Zentrum Berlin. Hadžadžová je jednou z 25 nezávislých průvodců, s nimž centrum pracuje a jež provádí návštěvníky centra výstavou. Ředitel centra Patrick Siegele řekl JTA, že slova této průvodkyně byla „nepravdivá a bolestivá.. a nereflektují postoj centra Anne Frankové.“ „Navíc, centrum Anne Frankové se distancuje od tohoto postoje,“ řekl Siegele.

Ředitel Siegele ještě dodal, že si promluví jak s Hadžadžovou, tak ostatními průvodci, kteří provádí návštěvníky výstavou Centra Anne Frankové ve středu Berlína, která pojednává o holocaustu, ale i současném antisemitismu a dalších formách diskriminace.

USA za Trumpa jako Reich

Podobný incident jako v Centru Anne Frankové, se nedávno odehrál i v berlínském Domě konference ve Wannsee, kde se nachází výstava na téma konference, na níž nacističtí pohlaváři roku 1942 naplánovali hromadné vyvraždění evropských Židů. Zdejší edukační ředitelka Elke Gryglewski řešila, že jeden z průvodců přirovnal USA za prezidenta Trumpa k nacistické Třetí říši a další průvodce zas přirovnal některé současné regulace sociálních dávek v Německu k nacistické diskriminaci Židů.

Nechci přirovnání

„Nechci na výstavě žádná přirovnávání, ať už s Palestinou, což je vysoce kontroverzní, nebo jiné. Přirovnávání obecně nejsou přiliš nápomocná a lidé si neudělají realistický obrázek,“ řekla tehdy svému personálu. „Ale když takové přirovnání přijde od návštěvníků, musíme na to reagovat a to sice tak, že musíme nadnést faktické rozdíly,“ zdůraznila Gryglewski a dodala, že i když někde jsou „strukturální podobnosti“ mezi historickými událostmi, „obecně je zde více rozdílů.“