Dnes je 5. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

Židovští sirotci, jichž se po válce ujala Británie, se vyfotili před pomníkem Jana Husa v Praze. Teď po letech pořídí foto znovu

14. 2. 2019, -jg- |  Svět

LONDÝN – Ještě předtím, než se v polovině srpna roku 1945 stovky osiřelých židovských dětí a mladých lidí, kteří přežili holocaust, nalodili na letadla a odletěli za novým životem do Anglie, vytvořili u pomníku Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v centru Prahy tři společné fotografie. Ty se nyní pokusí sami přeživší, ale dnes už i se svými potomky, znovu vytvořit. Letos v květnu se někteří z těch, co byli na originálních fotografiích, avšak dnes i spolu se svými dětmi, vnoučaty i pravnoučaty, pod taktovkou organizace 45 Aid Society, do Prahy vypraví a znovu se u Husova pomníku vyfotí. Víkendový výlet má být oslavou přínosu, kterým pro britskou společnost tito váleční sirotci byli. Po skončení války Velká Británie souhlasila s tím, že přijme tisícovku sirotků – bývalých vězňů koncentračních táborů, kterých bylo nakonec 732 – a z toho jen 80 dívek. Začalo se jim proto říkat „boys“, kluci. Šlo o děti především z Polska, Maďarska a Česka, některé byly osvobozeny z Terezína.

Mladí přeživští Židé, ve věkovém rozpětí od batolat až po teenagery, odletěli za novým životem 14. srpna 1945, v deseti letounech britského Královského letectva (RAF) z Prahy na letiště Crosby on Eden v Lakelandu na severozápadě Anglie. Odtud byli rozmístěni do speciálních ubytoven po celé Velké Británii na regeneraci a zotavení.

Dosud se na květnovou akci, kterou pořádá charitativní organizace 45 Aid Society, přihlásilo na 200 původních vyfotografovaných dětí a členů jejich rodin.