Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Muž s kipou, židovskou pokrývkou hlavy, byl fyzicky napaden v Berlíně. Útok si natočil na mobil

18. 4. 2018, -jg- |  Svět

BERLÍN – Dvojice mužů byla napadena v úterý 17. dubna v podvečer v berlínské čtvrti Prenzlauer Berg. Jednadvacetiletý Izraelec se se svým o tři roky starším německým kamarádem stali nejprve terčem antisemitských urážek ze strany trojice mladíků. Oba měli na hlavě jarmulky. Na urážkdy nejprve nereagovali, když ale trojice nepřestávala, řekli jim, ať toho nechají. To jednoho z útočníků rozlítilo, naběhl na jednoho z napadených a začal jej mlátit páskem. Přitom mj. křičel arabský výraz pro Žida, „Jahúdy“, jak je patrné i z krátkého videa, které napadený pořídil svým mobilním telefonem. Potom zasáhla kolemjdoucí žena, jež oznámila, že zavolá policii, a trojice uprchla. „Měl jsem dojem, že je musím natočit, protože jsem nepředpokládal, že je zvládneme zadržet do příjezdu policie. Chtěl jsem jí dát něco, čeho by se mohla chytit,“ řekl izraelskému rádiu Kan Adam Armuš, jeden z napadených. Armuš je z Izraele a později řekl médiím, že vyrůstal v izraelsko-arabské rodině a není Žid. Kipu dostal jako dárek od svého kamaráda, který mu řekl, že „není bezpečné ji otevřeně nosit venku”.

„Byla to pro mne nová zkušenost, nasadit si jarmulku a jít ven,” řekl napadený německému listu Deutsche Welle. Podle něj bylo v době útoku kolem na ulici asi 50 lidí, ale jen jedna mladá žena se nabídla, že pomůže a zavolá policii.

Mluvčí berlínského Židovského fóra pro demokracii a proti antisemitismu (JFDA), které video sdílelo na sociálních sítích, Levi Salomon, řekl německým médiím, že Židé už nejsou v bezpečí ani v „posh“ čtvrtích Berlína a vyzval politiky, aby se kromě mluvení projevili i skutky. Člen rady berlínské židovské obce Mike Samuel Delberg sdílel video na svém Facebooku a ve svém příspěvku vyzval policii a vyšetřovatele, aby útočníka našli a zadrželi „všemi zákonnými prostředky“.

Shodou okolností ve středu zveřejnilo berlínské Informační a zpravodajské centrum antisemitismu (RIAS) svou zprávu o antisemitiských incidentech v Berlíně za rok 2017. Za minulý rok bylo nahlášeno 947 takových incidentů, což je o 60 % více než v roce 2016, kdy jich bylo zdokumentováno 590. „Lidé jsou v Berlíně konfrontováni s antisemitismem na denní bázi,“ řekl vedoucí projektu Benjamin Steinitz. „Průměrně se dozvídáme o třech až čtyřech incidentech denně. Antisemitismus je však problém celé společnosti. Poznamenává životy zasažených a my nesmíme dovolit, aby se s tím museli vyrovnávat sami,“ dodal.

Berlínská čtvrť Prenzlauer Berg je oblíbená mezi v německém hlavním městě žijícími Izraelci. Je také domovem židovské ortodoxní komunity kolem synagogy Kahal Adas Jisroel a ješivy Lauder ješiva Beis Cion.