Dnes je 22. 6. 2018
Zpravodajství
O projektu

Židovské komunitní centrum ve Švédsku ukončilo svou činnost kvůli výhrůžkám neonacistů

3. 4. 2017, -jg- |  Svět

STOCKHOLM – Židovské komunitní centrum v severošvédském městě Umeå ukončilo po sedmi letech všechny své aktivity a zavřelo poté, co jeho pracovníci začali dostávat antisemitské výhrůžky. Na mluvčí centra Carinne Sjöbergovou dokonce čekala nevítaná návštěva u ní doma. Podle švédského zpravodajství v angličtině The Local zorganizovala v neděli 2. dubna švédská Židovská asociace schůzku, na níž ukončení provozu centra všichni jeho pracovníci odhlasovali. Necítili se prý bezpečně a viní místní úřady z neschopnosti poskytnout dostatečnou ochranu. „Stalo se za poslední dobu tolik věcí, že rodiče se již necítí v bezpečí posílat své děti do našich tříd. Naše děti by neměly žít ve světě, kde se musí stydět za to, co jsou, ale nelze centrum provozovat, pokud jsou lidé vyděšení,“ řekla Sjöbergová švédské televizi SVT. Podle ní stojí za útoky neonacistická skupina Nordfront. Kromě výhrůžných e-mailů, které pracovníkům centra chodily, byla několikrát jeho budova zvandalizována svastikami a jednou také nápisem „víme, kde bydlíte“.

Podle Rady švédských židovských komunit žije ve Švédsku asi 20 tisíc Židů, avšak jen třetina z nich se hlásí k nějaké židovské komunitě. V listopadu 2015 byly ve Švédsku preventivně uzavřeny všechny synagogy a to kvůli konkrétním podezřením o možném teroristickém útoku.

Krajní pravice na vzestupu

Konkrétně se však město Umeå na severu Švédska objevilo na přední straně novin i před dvěma lety, kdy v něm byl organizován pochod na památku výročí Křišťálové noci. Místní židovská komunita však na něj nebyla pozvána. Židovští komunitní lídři říkají, že židovský život v některých městech Švédska není jednoduchý. „S neonacisty máme problém v Göteborgu a Umeå, ale v jiných městech, třeba ve Stockholmu, se cítíme bezpečněji,“ řekl BBC Isak Reichel, tajemník Rady švédských židovských komunit. Hrozby v jihošvédském městě Malmö zas podle Reichela pocházejí od islamistických skupin.