Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Židovka porazila Katar: UNESCO povede bývalá francouzská ministryně kultury Azoulayová

14. 10. 2017, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Poté, co minulý týden oznámily odchod z organizace UNESCO Spojené státy a po nich eventuelně i Izrael, zvolila v pátek 13. října organizace do svého čela – po šestém kole hlasování – bývalou francouzskou ministryni kultury Audrey Azoulayovou. UNESCO tak povede Židovka s předky z Maroka, jejíž otec André Azoulay byl poradcem marockého krále Mohameda VI. Azoulayová po své volbě členským státům sdělila, že „v čase krize se musíme zapojit víc než kdy dříve a organizaci posílit a nikoliv ji opustit.“ Ačkoliv arabské státy mohutně stály o to, aby v čele UNESCO zasedl arabský kandidát, protikatarská koalice v čele s Saudskou Arábií nechtěla dopustit, aby to byl právě Hamad bin Abdulaziz al-Kawari z Kataru, jehož konzistentně silnou pozici během všech hlasovacích kol nyní arabské státy přičítají na vrub úplatkům. Proto v posledním kole daly před al-Kawarim přednost raději Azoulayové.

Podle egyptského anglofonního zpravodajství Egyptian Streets informovala v minulých dnech francouzská média o tom, že katarská delegace zvala členy výkonného výboru UNESCO na nákladné výlety do emirátu v Perském zálivu. Egyptské ministerstvo zahraničních věcí proto bude žádat, aby se obvinění z domnělých úplatků během voleb prošetřila. I Egypt postavil do voleb o vedoucí křeslo v UNESCO svou kandidátku, političku a diplomatku Moushiru Khattabovou. Když ale bylo jasné, že nejvyšší šance mají Azoulayová nebo al-Kawari, neváhal raději podpořit francouzskou kandidátku.

Obvinění z úplatků

Devětačtyřicetiletá Azoulayová vyhrála nad svým katarským spolukandidátem těsně 30 hlasy proti 28. Bude mít nicméně složitou pozici, kdy se bude snažit přimět USA a Izrael, aby v UNESCO zůstaly jako členové, a zároveň si poradit s protiizraelskou zaujatostí organizace. Francouzský prezident Emmanuel Macron jí na Twitteru pogratuloval s tím, že „Francie bude pokračovat v boji za vědu, vzdělání a kulturu ve světě.“