Dnes je 18. 1. 2021
Zpravodajství
O projektu

Židé z Alternativy pro Německo podporují zákaz košer masa v zemi

5. 12. 2018, -jg- |  Svět

BERLÍN – Členové tzv. „židovské sekce“ krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) sdělili ve svém prohlášení, že podpoří zákaz košer masa v zemi, protože by to mohlo významně jejich straně politicky pomoci. Program AfD obsahoval zákaz produkce, dovozu i prodeje košer masa v Německu dlouho, stejně tak jako v případě halal masa. „Dovolení košer porážky je pro Židy v Německu důležité, ale nikoliv nezbytné k přežití,“ oznámila skupina s názvem „Židé v AfD“. Když letos v říjnu veřejně vyhlásila svůj vznik, ostatní německé židovské skupiny ji odsoudily. Stejně tak izraelský prezident Reuven Rivlin minulý čtvrtek 29. listopadu v rozhovoru pro americkou stranici CNN řekl, že krajně pravicová hnutí, která podporují židovský stát, jsou „zcela nekompatibilní“ s jeho hodnotami.

Podle prezidenta Rivlina Izrael nemůže spolupracovat s neofašistickými hnutími, a to i když právě ona podporují židovský stát, protože musí zaujmout jasný postoj proti rasismu a antisemitismu. „Musíme pracovat s celým světem v boji proti xenofobii a diskriminaci, jichž je antisemitismus variantou,“ reagoval na dotaz o nedávném průzkumu CNN, který způsobil velké obavy ohledně znalostí o holocaustu a antisemitských stereotypech u dospělých Evropanů.

„Dnes existují neofašistická hnutí, která mají nezanedbatelný a velmi nebezpečný vliv, a v někdy vyslovují podporu Izraeli,“ řekl Rivlin ve čtvrtečním interview a dodal: „Setkávám se s lídry celého světa, prezidenty a premiéry, a někdy mi říkají, že potřebují spolupracovat s takovýmito hnutími, aby sestavili koalici. A že i když to jsou neofašisté, jsou to velcí příznivci Izraele. Já na to říkám, že to je absolutně nemožné.“ Právě Benjamin Netanjahu, který je premiérem Izraele, byl velmi kritizován za rozvíjení vztahů s Polskem a Maďarskem, jejichž vlády kvůli svému postoji k paměti holocaustu způsobily v Izraeli odpor.

Podle Rivlina je však odmítnutí neofašistů klíčovým bodem při konfrontování antisemitismu. „Skutečnost, že izraelský prezident řekne neofašistickým hnutím, že jsou ve Státě Izrael persona non grata, je stanovisko, které se staví proti antisemitismu konkrétním způsobem. Toto stanovisko říká, že paměť je důležitá a že kvůli účelové politice nebudeme dělat kompromisy ohledně Státu Izrael, který je demokratický stejně jako židovský a židovský stejně jako demokratický,“ dodal prezident Rivlin.

Naopak tzv. JAfD, židovská skupina vně německé krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD), se na kompromis ve svém prohlášení odvolává: „Jsme ochotni ke kompromisu, zejména proto, že kompletní zákaz šechity by přinesl AfD mnoho voličských hlasů.“ Šechita je hebrejský výraz pro židovskou rituální porážku. Skupina dále dodává, že podpoří zákaz košer porážky v Německu jen za předpokladu, že strana AfD by upustila i od zákazu dovozu košer masa. V prohlášení se hovoří i o zákazu obřízky u mužů z náboženských a nemedicínských důvodů, což je další z požadavků platformy AfD. Ta je podle židovské skupiny „nediskutovatelná“ a „nezbytná pro židovský život v Německu“.