Dnes je 20. 7. 2019
Zpravodajství
O projektu

Židé mohou být v USA vyloučeni z pěstounské péče. Spolu se stejnopohlavními páry a lidmi, kteří nejsou křesťané

11. 2. 2019, -rjw- |  Svět

WASHINGTON – Ve druhé polovině ledna oznámila administrativa současného prezidenta Donalda Trumpa, že agentury pro pěstounskou péči, placené z federálních zdrojů, mohou odmítat ne-křesťanské a stejnopohlavní páry coby kandidáty na pěstounství. Jedná se o zrušení verdiktu bývalého prezidenta Baracka Obamy, který nábožensky výlučné organizace odkazoval na soukromé dárce. Rozhodnutí padlo v souvislosti s případem Miracle Hills Ministries (MHM), křesťanské charitativní organizace. Ta není jedinou náboženskou agenturou v USA, která má pro poskytování služeb náboženská kritéria. Je ale (zatím) jedinou, která chce zároveň pobírat státní příspěvky. Všechny ostatní, které poskytují své služby na základě náboženských pravidel, jsou financovány ze soukromých zdrojů.

Každá rodina odmítnutá u MHM musí dostat odkaz na další organizace, sdružené ve Státním úřadu pro sociální služby (State Department for Social Services). Rozhodnutí Trumpovy agentury de facto znamená zrušení regulace Obamova kabinetu, která nedovolovala, aby pěstounské agentury se státní licencí a příspěvky pracovaly jen pro lidi určitého vyznání. Toto rozhodnutí lze chápat jako precedens a předpokládat, že se takových případů objeví více.

Koho se to týká?

Organizace MHM působí v Jižní Karolíně, tedy v tzn. „biblickém pásu“ USA, kde dlouhodobě převládá konzervativní křesťanské smýšlení (hlavně protestantského směru) a voličstvo Republikánské strany. Prezident Trump tím vyšel vstříc jádru svých voličů a na lokální rovině potvrdil zaběhlou praxi. Rozhodnutí se v důsledku nemusí zdaleka týkat jen židovských a LGBT rodin. Především postihne členy liberálních (křesťanských) církví, příslušníky jiných náboženství a deklarovaně nenáboženské rodiny (v USA ateisté, resp. humanisté). Pro MHM mohou být nepřípustní už křesťané nevyznávající trojiční dogma, boholidství Ježíše Krista – tedy unitáři, mormoni, křesťané starých blízkovýchodních církví a další.

Osobní zkušenost

Počátkem února popsala v příspěvku pro zpravodajství JTA svoji zkušenost s organizací MHM Lydia Currieová z Jižní Karolíny. Tato matka tří dětí se rozhodla s manželem k pěstounství (v roce 2010) na základě své rodinné historie. Její otec vyrůstal od sedmi let v ústavu, protože u jeho matky po ovdovění propukla duševní nemoc a on jí byl odebrán. Ústavní zařízení označoval za „dětská vězení“.

Z jejího článku vyplývá, že může jít o potvrzení zaběhlé praxe. Státní úřady jsou podle ní přetížené a jít touto cestou znamená dlouhou čekací dobu (více než rok). Oslovení agentur jako MHM může proces velmi urychlit – pokud ovšem splňujete jejich kritéria. Podle její zkušenosti státní úředníci takový postup doporučují, aby děti ani zájemci o pěstounství nemuseli čekat dlouho. Přišlo ale odmítnutí, protože Currieovi jsou židovská rodina.

Currieová po letech snah přijala postupně do péče dvě děti. Později obě adoptovali. „Naše dcera byla jako malá pokřtěna v Římskokatolické církvi, v sedmi letech ale byla donucena konvertovat k baptismu a poslána do evangelikálního ústavu. Když zde pobývala, byly mimořádné odměny (návštěvu McDonalda, velikonoční nadílku, vánoční večírky, výlety do přírody) jen pro děti, které navštěvovaly ‚nepovinné‘ bohoslužby a o prázdninách jezdily na Biblické tábory [Bible camps].“

Zdá se tedy, že nové rozhodnutí znamená jen právní potvrzení situace, k níž docházelo i před prezidenty Trumpem a Obamou. Když její dcera dnes chodí s novou rodinou do synagogy a sní o tom, že by měla bat micva, rodiče ji spíše brzdí. „Během svého krátkého života si zažila až příliš donucování ze strany dospělých, kteří měli za to, že znají Pánaboha nejlépe. Radši budeme vychovávat nežidovské dítě, než aby se stala Židovkou jaksi výměnou – její duše za naši lásku a péči.“

Jaké důsledky přinese rozhodnutí prezidenta Trumpa do praxe, ukáží další týdny a měsíce. Každopádně jde o krok, směřující trvání na sekulární podobě státu k posílení konzervativních náboženských skupin.