Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

Židé mají moc nad Ukrajinou, prohlásila ukrajinská poslankyně a válečná hrdinka Savčenková

29. 3. 2017, -jg- |  Svět

KYJEV – Ukrajinská poslankyně a někdejší bojová pilotka Nadija Savčenková si sobotním (25.03.) rozhovoru pro ukrajinskou televizi postěžovala, že Židé nabývají v její zemi nepřiměřenou moc, načež je nazvala pejorativním termínem, který by přibližně odpovídal českému „židáci.“ „Nemám nic proti Židům, nemám ráda židáky,“ řekla v televizi s tím, že „Židé na Ukrajině disponují 80 % moci, zatímco tvoří jen 2 % jejích obyvatel“. Dále v rozhovoru zmínila fakt, že ukrajinský premiér Vladimir Grojsman je židovského původu a židovské kořeny také přiřknula prezidentovi země Petru Porošenkovi a bývalé premiérce Ukrajiny a vůdkyni Oranžové revoluce Juliji Tymošenkové. O Porošenkovi i Tymošenkové se přitom takové spekulace na Ukrajině objevovaly už dříve. Rovněž během dřívějšího rozhovoru pro televizi OneNews z 21. března Savčenková principiálně souhlasila se svou spoluřečnicí, že „Židé přebírají vládu na Ukrajině“. „Vskutku, část vládnoucího establishmentu na Ukrajině nemá vcelku ukrajinskou krev a o tom musíme mluvit a jednat,“ řekla tehdy Savčenková.

Nadija Savčenková byla předtím, než se stala ukrajinskou poslankyní, vězněna Ruskem za svou úlohu, kterou sehrála coby voják a pilot-operátor vrtulníku v roce 2014 při bojích mezi ukrajinskými jednotkami a Ruskem podporovanými separatisty u města Doněck. Ruský soud rozhodl, že byla odpovědná za zabití dvou ruských novinářů. V roce 2016 byla propuštěna v rámci výměny vězňů.

Židovský advokát

Jejím obhájcem při soudních líčeních v Rusku byl Mark Feigin, lidskoprávní advokát, který je židovského původu. Feigin prohlásil, že byl kvůli své obhajově Savčenkové ruskými orgány několikrát zatčen a obtěžován.

Rozhovor s Nadijou Savčenkovou na ukrajinské televizi 112, 25. března (ukrajinsky):