Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Židé a Arméni budou letos vzpomínat spolu: Den památky holocaustu i arménské genocidy připadnou na stejné datum

20. 4. 2017, -jg- |  Svět

BOCA RATON – Letos budou Židé i Arméni na celém světě vzpomínat na své zmizelé příbuzné ve stejný den. Jom ha-šoa a Den vzpomínky na arménskou genocidu, totiž připadnou na pondělí 24. dubna. Společný upomínkový program tak na jeho nedělní předvečer připravila židovská reformní kongregace Bnai Israel na Floridě a Výbor pro upomínku arménské genocidy (AGC). Na akci se bude promítat snímek Popírání holocaustu (Denial: Holocaust History on Trial, 2016), jenž líčí právní spor světové uznávané historičky holocaustu Deborah Lipstadtové a historika Davida Irvinga, který jí zažaluje za urážku, když ho označí za popírače holocaustu. „Arménská a židovská komunita sdílí stejnou historickou bolest. Rodiny byly rozbity a vražedné etnické čistky nám vzaly miliony životů a ovlivnili způsob života a přežití našich lidí. A nejen, že jsme přežili, ale prospíváme a slibujeme si, že nikdy nezapomeneme. Rovněž sdílíme stejnou bdělost proti popírání těchto zvěrstev, což činí tento film relevantní pro obě komunity,“ řekla Arsine Kaloustianová, předsedkyně AGC.

Dále Kaloustianová podotkla, že spousta lidí o arménské genocidě, kdy roku 1915 Turecko systematicky vyhladilo 1,5 milionu Arménů, nemá, na rozdíl od holocaustu, příliš povědomí. Jednalo se podle ní přitom o první genocidu dvacátého století, která byla holocaustu předzvěstí. „Když Hitler roku 1939 napadl Polsko a ospravedlňoval etnické čistky Židů, řekl tehdy: Kdo vůbec dnes mluví o vyhlazení Arménů? A to skutečně pojí tyto dvě komunity k sobě,“ řekla. „Všechny genocidy jsou nějak spojeny,“ dodala.

„Lidé jsou příliš často zticha proti těm, kdo popírají holocaust. Lekce z historie musí být studovány a učeny, abychom tak dokázali načrtnout lidstvu lepší kurz. Neučiníme za dost našim odpovědnostem, když bychom ignorovali, popírali nebo přeformulovávali lidské dějiny,“ řekl Robert Silvers, rabín z kongregace Bnai Israel.

Kromě promítání filmu přednesou členové místní židovské a arménské komunity své proslovy a poznámky k tématu filmového snímku a večer bude zakončen společným zapálením svíček a mezináboženskou modlitbou vedenou místními náboženskými lídry.