Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Zemřel poslední přeživší tábora v Sobiboru, muž, který svědčil proti Demjanjukovi

4. 11. 2015, -jg- |  Svět

SANTA BARBARA – Ve svých 88 letech zemřel jeden z mála vězňů, kterým se podařilo utéct z nacistického tábora Sobibor, a také jeden z klíčových svědků proti strážci v táboře, Johnu Demjanjukovi. Thomas Blatt, který ze Sobiboru uprchnul během povstání vězňů roku 1943, zesnul v sobotu 31. října ve svém domě v kalifornské Santa Barbaře. Do Spojených států Amerických imigroval rodák z polské Izbice po válce. V Santa Barbaře provozoval tři obchody s elektronikou a o Sobiboru napsal dvě knihy. Thomas Blatt se stal otcem tří dětí a dědečkem několika vnoučat.

Kromě napsaných knih dával Thoms Blatt o vyhlazovacím táboře Sobibor občas rozhovory. V roce 2010 se při rozhovoru pro zpravodajsou agenturu AP svěřil, že jej stále provázejí traumata a noční můry, které se váží ke zkušenostem ze Sobiboru.

Thomas Blatt se narodil roku 1927 v Izbici, polském městě, které bylo z velké části židovské a kde se mluvilo jidiš. Zpočátku byl spolu s dalšími členy své rodiny uvězněn v městském ghettu a do Sobiboru byl s rodinou transportován roku 1943. Jeho rodiče a bratr byli zavražděni hned po příjezdu.

Půl roku po svém příjezdu do Sobiboru byl Blatt jedním z tří set vězňů, kteří se účastnili povstání a pokusu o útěk. Nacisté přitom většinu z nich zabili, utéct a dožít konce války se podařilo jen šedesáti z nich.