Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Zemřel Josef Neumann, oběť chanukového útoku v Monsey

2. 4. 2020, -rjw- |  Svět

NEW YORK – V neděli zemřel Josef Neumann (72), zraněný při mačetovém útoku na dům rabína Chaima Rottenberga. Od 28. prosince, kdy k tragédii došlo, byl Neumann v bezvědomí a lékaři mu nedávali velkou naději. Čepel pronikla do mozku a způsobila částečné ochrnutí. Předpokládalo se, že i kdyby se probudil z kómatu, zůstal by závislý na pomoci a zřejmě by nebyl schopen chodit. Koncem února, když začal otvírat oči, oběhla svět zpráva o zlepšení jeho stavu a prosby o modlitby za úplné uzdravení. V lednu Neumannova dcera Nicky Kohenová promluvila na tiskové konferenci a vyzvala obyvatele New Yorku, aby se postavili rostoucím projevům antisemitismu. Její řeč vyvolala sympatie a byla jedním z podnětů k demonstracím na podporu židovských společenství v metropoli.

Pachatel Drafton Thomas (37), který během chanukové oslavy vtrhl do domu chasidského rabína a napadl shromážděné hosty, nyní čelí obvinění z deseti zločinů z nenávisti. Pokud bude Neumannova smrt překvalifikována z těžkého ublížení na zdraví ve vraždu, bude mu hrozit i trest smrti. Podle obhájce Michaela Sussmanna se Thomas, který má kriminální minulost, dlouhodobě léčí s bipolární afektivní poruchou a schizofrenií.

Josef Neumann po sobě zanechal sedm dospělých dětí, řadu vnoučat a jedno pravnouče. Rodina byla v poslední době nucena také požádat o finanční pomoc, protože nebyla schopna splácet rostoucí účty za lékařskou péči (USA má jiný systém financování zdravotní péče). Sešlo se více než 25 000 dolarů (přes půl milionu Kč), což zdaleka nepokryje všechny náklady.