Dnes je 18. 7. 2018
Zpravodajství
O projektu

Zeď nářků je izraelská – prohlásila oproti poradcům Trumpovy administrativy velvyslankyně USA do OSN

18. 5. 2017, -jg- |  Svět

WASHINGTON – „Zeď nářků byla vždy součástí Izraele a myslím, že tak jsme to vždy viděli a tak bychom v tom měli i pokračovat,“ sdělila velvyslankyně USA do OSN Nikki Haleyová v úterý 16. května. Právě v tuto dobu se však zdá, že se její stanoviska neshodují s poradci z Trumpovy administrativy, minimálně některými. Mluvčí Bílého domu Sean Spicer řekl, že „Zeď nářků je evidentně nejposvátnějším místem židovské víry a jistotně je v Jeruzalémě.“ „Je to téma, které si žádá důkladné zvážení a o kterém se bude diskutovat během cesty prezidenta se všemi stranami, kterých se to týká,“ dodal Spicer jeden den poté, co dva představitelé USA v Jeruzalémě údajně sdělili Izraelcům, že Zeď nářků je součástí Západního břehu a tudíž se nenachází pod izraelskou působností. Rovněž americký poradce pro národní bezpečnost H. R. McMaster se potýkal s těžkostmi odpovědět reportérům na otázku: „Je podle prezidenta Zeď nářků součástí Izraele?“ McMaster rovněž nezmínil, zda prezident Trump během své cesty do Izraele nadnese téma přemístění ambasády USA z Tel Avivu do Jeruzaléma.

Trump během předvolebního období takovou věc jako přestěhování amerického velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma přislíbil. Haleyová v úterním rozhovoru pro CBN News ohledně Zdi nářků sdělila, že se domnívá, že prezident by měl v tomto ohledu konat. „Hlavní město by mělo být Jeruzalém a velvyslanectví by mělo být v Jeruzalémě, protože izraelská vláda je v Jeruzalémě. Musíme to vidět tak, jak to je. Složité na tom je, jak se na to dívají Palestinci a jak Izraelci,“ prohlásila Haleyová.

Kancelář izraelského premiéra Netanjahua byla výroky některých poradců Trumpovy administrativy pohoršena a žádala jejich vysvětlení. Stalo se tak týden před návštěvou hlavy USA do Zaslíbené země. Izraelským představitelům bylo údajně řečeno, že plánovaná Trumpova návštěva u Zdi nářků je soukromá, a že prezident nechce, aby jej tam izraelský premiér doprovázel. Americký představitel v Jeruzalémě navíc sdělil, že Zeď nářků ve Starém městě v Jeruzalémě je součástí Západního břehu a Izrael zde nemá jurisdikci. Pro CNN sdělil Bílý dům, že „tyto komentáře nebyly autorizovány Bílým domem a nereflektují postoj Spojených států a definitivně ne postoj prezidenta.“

Nový velvyslanec USA zamířil ihned ke Zdi

Izrael získal suverenitu nad celým Jeruzalémem po šestidenní válce roku 1967. Po ní přešla z jordánské nadvlády do izraelských rukou také Zeď nářků. Palestinci – a také většina mezinárodní komunity, však pohlíží na toto místo, které je součástí tzv. Východního Jeruzaléma, jako na budoucí hlavní město státu Palestina. Tenze zesílily také s nově jmenovaným americkým velvyslancem do Izraele Davidem Friedmanem, který je ortodoxní Žid a který se hned po svém pondělním přistání v zemi jel ke Zdi nářků pomodlit. Friedman, který předal prezidentu Rivlinovi své pověřovací listiny v úterý, konstantně podporuje uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele a dříve nazval dvojstátní řešení blízkovýchodního konfliktu „podvrhem“.