Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Ze zastřelení inženýra Hamásu v Kuala Lumpur je viněn Izrael. Ten žádá Egypt, aby jeho tělo nebylo vráceno do Gazy

23. 4. 2018, -jg- |  Svět

JERUZALÉM – Izrael se sice k zabití palestinského inženýra a člena militantního křídla Hamásu, k němuž došlo v Malajsii, nevyjádřil, ale izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman v neděli požádal Egypt, aby nedovolil jeho tělo navrátit rodině do Gazy. Inženýr Fádí Mohamad al-Bataš byl zastřelen v sobotu 21. dubna v Kuala Lumpur útočníkem jedoucím na motocyklu, při cestě na ranní modlitbu. Narodil se před 35 lety v Gaze, v Malajsii žil 10 let a byl odborníkem na drony a rakety. Hamás jej popsal jako „loajálního“ člena a „mladého palestinského vědce“, který „významně přispěl“. Jak teroristická organizace, tak Batašova rodina viní z incidentu Mosad. Malajský místopředseda vlády řekl, že se vyšetřuje podezření, že do útoku byli zapleteni „cizí agenti“. Lieberman požaduje, aby dřív, než bude Batašovo tělo vráceno do Gazy, kde už stojí smuteční stan, Hamás propustil dva mentálně postižené Izraelce, které už několik let vězní, a těla dvou vojáků padlých během bojů v podzemních tunelech během vojenského konfliktu v létě 2014. Egypt podle zpráv zatím navrácení zpozdil o dva dny.

Lieberman rovněž nepřiznal jakoukoliv účast Izraele na zavraždění palestinského člena Hamásu. „Šarvátky mezi různými křídly teroristických organizací jsou něco, čeho jsme svědky takřka denně. Je to mezi teroristy taková tradice – vinit ze všeho zabíjení stát Izrael,“ řekl izraelskému rádiu. Dodal ještě, že „i když jsme to nebyli my“, Izrael jeho smrt „oplakávat nebude“. „Nebyl to dobrý člověk, nepracoval na opravě elektrických sítí nebo zlepšení infrastruktury vody v Gaze. Slyšeli jsme slova vůdců Hamásu, kteří řekli, že pracoval na zlepšení raket organizace.“

Podle malajsijských novin spolupracuje na převozu těla palestinská a egyptská ambasáda v zemi. Izrael přes své checkpointy převoz těla nepovolí, ale nemůže ovlivnit jeho převoz přes hraniční přechod v Rafáhu. Policie v Kuala Lumpur sdělila, že jeden ze dvou podezřelých na silném motocyklu BMW 1100cc vystřelil asi 10 ran a Bataš byl na místě mrtvý. Video z bezpečnostní kamery ukázalo, že dvojice s motorkou se pohybovala v místě 20 minut, než se Bataš objevil. „Věříme, že inženýr byl cílem útoku, protože další dva civilisté v místě zůstali nezraněni,“ řekl Dautk Seri Mazlan Lazim, šéf kualalumpurské policie.

Agentura Reuters napsala, že podle vyšetřovatelů jsou podezřelými dva Evropané s vazbami na cizí zpravodajské služby. Bataš měl podle agentury Reuters „vztahy se zpravodajskými agenturami a byl aktivní v nevládních propalestinských organizacích“. Dále jej popsala jako experta na elektroinženýrství a vývoj raket.

Není to prvně, co Hamás viní ze zabíjení svých expertů v zahraničí Izrael, a zvláště pak jeho službu Mosad. Roku 1997 se měli agenti Mosadu neúspěšně pokusit zabít v Jordánsku jednoho z vůdců Hamásu Cháleda Mišála nastříkáním jedu do ucha. Dále se věří, že Mosad stál i za zabitím top-militanta Hamásu Mahmuda al-Mabhuha v hotelu v Dubaji roku 2010 a jednoho tuniského občana před dvěma lety, který měl být expert Hamásu na drony. Izrael to nepotvrdi, ani nevyvrátil.

O incidentu informovala i televize al-Jazeera (anglicky)