Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

Ze zapálení historické synagogy na Manhattanu byl obviněn čtrnáctiletý chlapec

17. 5. 2017, -rjw- |  Svět

NEW YORK – Několikametrové plameny šlehaly v neděli 14. května z budovy 167 let staré synagogy na newyorkském Manhattanu. Na místě zasahovaly desítky hasičů. Asi tři čtvrtě hodiny po propuknutí požáru se zřítila střecha budovy a kouř bylo vidět i na vzdálených místech čtvrti. V úterý večer byl pak zatčen čtrnáctiletý chlapec z blízkého okolí. Už ale v neděli padlo podezření, že požár byl založen úmyslně. Záběry z okolních kamer zachytily, jak z budovy krátce po propuknutí požáru vybíhají tři náctiletí chlapci. Policie všechny vyslechla. Oheň podle výpovědí založil jeden z nich. Motiv patrně nebyl antisemitský: Synagoga již několik let neslouží svému účelu. Svědkové vypovídali, že v minulých dnech byl v okolí budovy založen menší oheň, kvůli kterému ovšem nebylo třeba volat hasiče. Nejpravděpodobněji šlo tedy o rošťáctví.

Ve zvířené atmosféře po vandalských útocích na židovské hřbitovy v USA však policie bere situaci vážně a identita pachatele zůstává vzhledem k věku utajena.

Nejdřív tu byl kostel

Synagoga Beth Hamidrash Hagadol byla postavena roku 1850 jako baptistický kostel. V roce 1885 se stala sídlem ruských ortodoxních Židů, kteří v budově s gotickými okny sídlili po většinu 20. století. Komunitě však ubývalo členů a od roku 2007 je synagoga zavřená. Před několika lety podepsal vůdce komunity, rabín Mendel Greenbaum „s těžkým srdcem“ žádost místnímu památkovému úřadu o vyškrtnutí ze seznamu památek, umožňující demolici.

Synagoze hrozila demolice

Na místě měl vyrůst rezidenční objekt, s malou synagogou v přízemí. Objektu se ujalo občanské sdružení „Přátelé Lower East Side“, které usiluje o zachování budovy pro příští generace. Ti přemluvili rabína Greenbauma, aby tuto možnost zvážil. Další osud synagogy je otázkou: Událost totiž probudila zájem a mohla by přitáhnout eventuální sponzory, ale zároveň prodraží náklady na rekonstrukci.

Video: Masivní plameny pohltily synagogu na Manhattanu