Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Zavražděný primátor Gdaňsku byl „opravdovým přítelem“, prohlásila asociace židovských komunit v prohlášení

16. 1. 2019, -jg- |  Svět

GDAŇSK – Starostu severopolského Gdaňsku, který v pondělí 14. ledna zamřel poté, co jej o den předtím na charitativním koncertě v centru města pobodal atentátník, nazvala středoevropská pobočka Asociace židovských komunit (AJC) „opravdovým přítelem a spojencem při potýkání se s xenofobií“. Ve svém prohlášení, které podepsalo 21 převážně polských židovských institucí a osobností židovského života, včetně vrchního rabína Polska Michaela Schudricha, stálo: „Jsme zdrceni zprávou, že primátor města Gdaňsk, Pawel Adamowicz, zemřel, když byl pobodán útočníkem na koncertu organizovaném jako součást 27. ročníku Velkého orchestru pro vánoční charitu. Muž, který se stal jedním ze symbolů opozice vůči rasistickým a náboženským předsudkům v Polsku, se sám stal obětí nenávisti.“ Ačkoliv původně konzervativní katolík, třiapadesátiletý Adamowicz byl považován za liberála. V roce 2017 šel v čele gdaňského pochodu za práva sexuálních menšin a loni po útoku na gdaňskou synagogu podpořil židovskou komunitu. Opakovaně říkal, že jako katolík podporuje kosmopolitní Gdaňsk.

Pawel Adamowicz byl v čele téměř půlmilionového Gdaňsku od roku 1998. Při tradiční polské dobročinné akci jej v neděli kolem 20. hodiny večer napadl muž, který jej patnácticentimetrovým nožem několikrát bodl do oblasti břicha a srdce poté, co vběhl na pódium. „Seděl jsem nevinně ve vězení. Občanská Platforma mě mučila, proto dnes zemřel Adamowicz,“ křičel přitom z pódia útočník, sedmadvacetiletý Stefan W. Z Gdaňsku. Podle médií byl z vězení, kde si odpykával pětiletý trest za loupežné přepadávání poboček bank ve městě, propuštěn teprve loni v prosinci. Podle informací byl ve vězení často pod dohledem psychiatrů, podle deníku Gazeta Wyborcza se léčil na psychiatrii už v dětství. Adamowicz byl členem strany Občanská platforma do roku 2015, kdy své členství přerušil.

Primátora na místě oživovali, poté podstoupil několikahodinovou operaci. Při ní lékaři spotřebovali 41 jednotek krve a vyzvali občany, aby šli krev darovat. Jak uvedl český Rozhlas: „Gdaňsk poslechl – lidé stáli celý den v transfúzních stanicích fronty.“

Polský prezident Andrzej Duda ještě v pondělí dopoledne plánoval, že vyzve ke společnému pochodu všech politických stran proti násilí, ale po zprávě o smrti starosty svůj záměr přehodnotil: „Jakékoliv pochody organizované vládou nejsou na místě. Pokud je chtějí uspořádat sami obyvatelé, je to samozřejmě vyjádření solidarity,“ řekl s tím, že na pohřbu Pawla Adamowicze bude vyhlášen den národního smutku. V pondělí od šesté hodiny večer se konaly v Gdaňsku shromáždění a pietní akce proti nenávisti a násilí, které organizovali sami Poláci. V centru města se jich mělo sejít až 15 tisíc, zamířil sem také nynější předseda Evropské rady a gdaňský rodák Donald Tusk.

Na sociálních sítích se podle zpráv ČT objevily i případy schvalující útok na Adamowicze, ty teď řeší policie. Vražda gdaňského primátora šokovala nejen Polsko, ale i Evropu. Kromě polských politiků a měst se k projevům soustrasti připojili i evropští lídři, z těch českých premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček. Lidé zapalovali svíčky před polskými velvyslanectvími v Londýně, Washingtonu či Budapešti. Polská ambasáda v Tel Avivu na sociálních sítích oznámila, že v neděli 20. ledna v 10 hodin ráno se bude v bazilice sv. Štěpána a Biblické a archeologické škole v Jeruzalémě za Pawla Adamowicze konat zádušní mše a vyzvala ke společným modlitbám.

„Žádná slova nemohou vyjádřit hluboký smutek, který naplňuje naše srdce. Pane primátore, drahý Pawle, děkujeme Vám, že jste byl – vždy otevřený a připravený pomoci.. Sdílíme žal rodiny a blízkých Pawla Adamowicze, baruch dajan ha-emet“ napsala na svůj Facebook Beit Trójmiasto, progresivní židovská obec v Gdaňsku. V pátek 18. ledna se v Nové synagoze v gdaňské čtvrti Wrszecz, která se loni na Jom kipur stala terčem nenávistného útoku, bude od 15:30 hodin držet večerní šabatová bohoslužba věnovaná vzpomínce na primátora Pawla Adamowicze.