Dnes je 10. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Zakladatel BDS: Vakcínu si od Izraele koupit smíte!

6. 4. 2020, -rjw- |  Svět

Omar Barghouti, jeden ze zakladatelů hnutí pro bojkot Izraele v neděli oznámil, že pokud Izrael vyvine vakcínu proti viru Covid-19, stoupenci bojkotu ji smějí užívat. Zároveň upozornil, jak je důležité neztrácet ani v této době izraelsko-palestinské záležitosti ze zřetele. Omar Barghouti, jeden ze zakladatelů hnutí pro bojkot Izraele v neděli oznámil, že pokud Izrael vyvine vakcínu proti viru Covid-19, odpůrci Izraele ji smějí kupovat a užívat. „Podobně jako kdyby Izrael například vynalezl lék na rakovinu nebo na jiný virus, není problém s ním spolupracovat, aby se zachránily miliony životů,“ uvedl na arabském facebookovém profilu Barghouti. – Zároveň však upozornil, že zatím nenastala situace, kdy by bylo nutno kupovat zdravotnické zařízení nebo léky jedině od Izraele. Koupí zdravotnického materiálu „Made in Israel“ se ovšem nyní stoupenci BDS nezpronevěří politice bojkotu jako takové.

Situace by však neměla být výmluvou a Barghouti totiž upozornil, že tato krize by neměla být důvodem k „líbánkám“ s Izraelem a ostře vytkl Palestinské autonomii bezpečnostní spolupráci s izraelskými orgány.

Ze zprávy se navíc zdá, že hnutí BDS trpí v důsledku koronavirové pandemie úbytkem pozornosti (a možná i zdrojů). Zájem většiny Evropanů a Američanů se nyní soustředí na to, jak zabezpečit sebe a své blízké, boj proti Trumpově „Dohodě století“ (návrh na uspořádání v oblasti z 22. ledna 2020). Také humanitární podpora směřuje v první řadě k lidem zasaženým pandemií, nikoli k programům v Gaze a Palestinské autonomii. – A pokud by izraelští výzkumníci skutečně vynalezli lék proti koronaviru, získal by tím Izrael bezpochyby sympatie celého světa.