Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Za války zachraňovali Židy. Dnes židovští dobrovolníci pomáhají chránit je

22. 3. 2020, -rjw- |  Svět

VARŠAVA – Seniory, kteří kdysi pomáhali zachraňovat v Polsku ohrožené Židy, nyní ohrožuje koronavirová epidemie. Nevládní organizace, věnující se připomínce šoa, už od loňska přechází na sociální pomoc Spravedlivým mezi národy (titul udělovaný Státem Izrael lidem nežidovského původu kteří riskovali pro záchranu židovských obyvatel holokaustem). Nyní dobrovolníci vozí těmto seniorům nákupy, ale také jim zajišťují např. bezpečnou cestu k lékaři.

V jedné z varšavských ulic zastaví taxík. Není to obyčejný taxík: na kapotě je výrazný nápis „Silent Hero“ (Mlčící hrdina). Vystoupí z něj mladík v černé mikině a s maskovanou tváří. Vypadá odhodlaně. Na hlavě má kipu. – Člen JDO? Mistr krav maga? – Z auta vyndává nákupní tašky a vydává se ke dveřím nedalekého činžáku. Zazvoní, chvíli vyčkává. Pak rychle předá nákup a odjíždí na další štaci.

Spravedliví mezi národy jsou v ohrožení

Tak vypadají služby neziskovky From the Depths („Z hlubin“), reagující na epidemii koronaviru. Organizace se dlouhodobě zabývá uchováním paměti šoa, ale stále více se zaměřuje také na sociální pomoc někdejším zachráncům. Loni začala s poskytováním bezplatných jízd autem. V důsledku koronavirové epidemie se rozhodla začít poskytovat i další pomoc. Ti, kteří v době 2. světové války riskovali životy pro záchranu svých židovských spoluobčanů, jsou dnes v té věkové kategorii, která je koronavirem ohrožena nejvíc. „Teď jim jde o život znovu,“ řekl pro ŽTIS Jonny Daniels, muž z taxíku. „I těm nejmladším je hodně přes 80, většině přes 90, několik už překročilo stovku.“

Teď musíme pomoci my jim

Zranitelnost seniorů vyžaduje zvláštní opatření: vnitřek všech čtyř aut se pravidelně dezinfikuje (po dohodě s lékaři zavedla organizace stejná opatření jako u ambulantních vozů) a předávající musejí mít roušku a rukavice. Aby snížil pravděpodobnost nákazy, obětoval vousy a chodí hladce vyholen. Musí ale také omezovat jindy vřelé kontakty se seniory.

„S lidmi, za kterými jezdím, se známe už dlouho. Někteří mě zvou dovnitř na čaj, jsou zvyklí, že se normálně obejmeme,“ řekl Jonny pro JTA. Teď ale musí zdvořile odmítat – ačkoli ví, že v karanténě trpí mimořádnou osamělostí. Narušením odstupu by je mohl ohrozit na životě. Zároveň je potřeba udržovat kontakt, například po telefonu nebo krátkým rozhovorem z odstupu u dveří – dává to jistotu, že senioři jsou v pořádku. Zatím se u nikoho žádné problémy nevyskytly. V Polsku, odkud pocházel jeho pradědeček, žije Jonny už několik let. Práce má pro něj osobní rozměr: „Teď je chvíle, abychom pomohli my jim. I naše generace, mileniálové, jim má být za co vděčná.“