Dnes je 1. 11. 2020
Zpravodajství
O projektu

Za antisemitismus v Polsku mohou komunističtí Židé, myslí si polská poslankyně

15. 2. 2018, -jg- |  Svět

VARŠAVA – Za antisemitismus v Polsku by se měli omlouvat komunističtí Židé, případně jejich potomci a nikoliv Polsko a Poláci. To alespoň tvrdí poslankyně polské vládní strany Právo a spravedlnost ve svém názorovém sloupku, který vyšel v pondělí 12. února na webu Wpolityce. Krystyna Pawlowiczová v něm reagovala na kritiku židovských skupin a státu Izrael vůči novému polskému zákonu, který trestá každého, kdo by nařkl Poláky z napomáhání zločinům, které se na území nacisty okupovaného Polska děly během druhé světové války. „Post-komunisté a opozice dnes chtějí, abychom se my, Poláci ve svobodném Polsku, ještě jednou omluvili, tentokát za jejich antisemitismus, jenž vznikl v rámci vnitřních bojů mezi sovětskými gubernátory,“ napsala. „Ať se za březen 1968 omluví pachatelé, ideologové a jejich potomci,“ dodala ještě. Po roce 1968 Polsko opustily kvůli státem vedené antisemitské kampani (tehdy označené za anti-sionistickou) tisíce Židů, mnozí následkem ztráty zaměstnání či policejní šikany, přičemž se museli vzdát svého majetku i polského občanství.

V některých zemích bývalého Sovětského svazu a v jeho tehdejších satelitních zemích přetrvává nenávist vůči Židům kvůli jejich zástupcům, kteří sehráli roli při komunistickém převratu a režimech, které následovaly. Tyto režimy přitom v Rusku, Polsku, ale i jiných zemích, přijaly antisemitskou politiku.

V Maďarsku roku 2016 naznačil Zsolt Bayer, spoluzakladatel strany Fidesz, že kolaborace Maďarů během holocaustu byla odvetou za útlak komunistických Židů. V Litvě, kde nacisté ve spolupráci s místními kolaboranty vyvraždili celé židovské obce, místní orgány zahájily roku 2008 soudní proces proti třem židovským partyzánům kvůli jejich údajným válečným zločinům a podpoře Rudé armády. Po mezinárodním skandálu byl proces trvale odročen.