Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

Vyšetřovatel bombového útoku na židovské centrum v Buenos Aires byl zavražděn, nespáchal sebevraždu

9. 10. 2017, -mk- |  Svět

BUENOS AIRES – Alberto Nisman, prokurátor, který měl na starosti vyšetřování bombového útoku na argentinské židovské centrum AMIA, při němž v roce 1994 zahynulo 85 lidí a stovky dalších byly zraněny, byl v lednu 2015 skutečně zavražděn a nejednalo se o sebevraždu. Potvrdilo to šetření jeho smrti, k níž došlo právě v době, kdy měl Nisman přednést argentinským zákonodárcům odpověď na otázku, kdo za tehdejší teroristický útok nesl zodpovědnost. Zatímco důkazy poukazovaly směrem do Íránu, zdálo se, že argentinská vláda a zejména prezidentka země Cristina Fernandezová se snaží tyto stopy zahladit. Záhadná smrt Alberta Nismana měla nést všechny stopy sebevraždy, policejní šetření však potvrdilo podezření, že se jednalo o násilnou smrt. Sám prokurátor Eduardo Taiano obdržel v průběhu vyšetřování výhrůžky smrtí.

Vyšetřovatelé v čele s Eduardem Taianem dospěli k závěru, že byl Alberto Nisman zavražděn dvěma komplici, kteří do něj nejprve vpravili uspávací látky, zbili ho a nakonec upravili místo činu tak, aby smrt vypadala jako sebevražda. Podezření padá zejména na specialistu IT Diega Lagomarsina, který podle vlastní výpovědi přišel několik dní před Nismanovou smrtí do jeho byt a přinesl mu pistoli určenou k sebeobraně. Jen o několik později poté byl Nisman nalezen mrtvý s prostřeleným spánkem, přičemž rána vyšla z těsné blízkosti právě z uvedené zbraně.

Forenzní vyšetřování a toxikologická analýza potvrdily přítomnost ketaminu v Nismanově těle – jedná se o anestetikum užívané především na zvířata a také o oblíbenou zábavní drogu. Další ohledání Nismanova těla potvrdilo stopy násilí na jeho těle a skutečnost, že se minimálně jeden další člověk snažil ho přemoci a fyzicky ovládnout.