Dnes je 26. 9. 2020
Zpravodajství
O projektu

Výhra pro Hamás: OSN nepřijala historicky první rezoluci, která by odsoudila teroristickou skupinu vládnoucí Gaze

9. 12. 2018, -jg- |  Svět

NEW YORK – „Mír se musí zakládat na pravdě,“ řekla americká vyslankyně do OSN Nikki Haleyová poté, co OSN ve čtvrtek 6. prosince odmítla rezoluci navrženou Spojenými státy, která by poprvé v historii odsoudila za útoky na izraelské civilisty skupinu Hamás. Rezoluce potřebovala ke schválení dvoutřetinovou většinu ze 193 členských států. Tu se jí nepodařilo získat ani přes bezprecedentní podporu, kdy v její prospěch hlasovalo 87 států, 57 bylo proti, 33 se zdrželo a 16 bylo nepřítomných. Obvykle pro přijetí rezoluce stačí prostá většina, avšak arabské státy a Bolívie úspěšně odhlasovaly těsně před samotným hlasováním o rezoluci změnu pravidel – že pro její přijetí musí být pro dvoutřetinová většina. Izraelský vyslanec do OSN Danny Danon valnému shromáždění řekl, že volba byla ovlivněna procedurálními kličkami.

Danon podotkl, že mnohé státy, jež hlasovaly proti přijetí rezoluce, by viděly věci jinak, kdyby se samy potýkaly s problémy terorismu. Nicméně právě mnoho států z těch, jež byly proti, se s islamistickým terorismem potýká již léta. Před samotnou volbou Nikki Hayleová vyzvala mezinárodní společenství, aby poprvé v historii konečně odsoudilo „jeden z nejzřejmějších a nejgrotesknějších případů terorismu na světě“. „Nemůže vzniknout mír bez všeobecné shody, že terorismus je neakceptovatelný. Otázka, která stojí před námi je, zda si OSN myslí, že terorismus je přijatelný pouze a jedině, když je zaměřen proti Izraeli,“ řekla.

Před hlasováním o rezoluci, která požadovala, aby Hamás přestal s odpalováním raket a vysíláním „vzdušných zápalných objektů“ na Izraelce, Haleyová oslovila své „arabské bratry a sestry“ ve shromáždění, s dotazem, zda je „nenávist vůči Izraeli tak silná, že budete obhajovat teroristickou organizaci? Takovou, která přímo ohrožuje i životy Palestinců?“

Hamás po odmítnutí rezoluce poděkoval státům, které hlasovaly proti, za to, že „stály s odporem našeho lidu a za spravedlnost naší kauzy“ a Haleyovou nazval „známou pro svůj extremismus a svou pozici, jíž podporuje sionistický terorismus v Palestině“. Podle mluvčího Hamásu Sami Abu Zahriho jde dokonce o „políček uštědřený administrativě prezidenta Trumpa a potvrzení legitimnosti hnutí odporu“.

Výhra pro Hamás

I administrativa prezidenta palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse, který s Hamásem svádí nejen politické boje, přivítala nepřijetí rezoluce: „Palestinská prezidentura nedovolí odsouzení palestinského národního boje.“ Saudskoarabský vyslanec do OSN Abdallah Al-Mouallimi sdělil, že rezoluce by „poškodila dvojstátní řešení, o nějž usilujeme“, a že by odvrátila pozornost od izraelské okupace palestinských území.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po volbě poděkoval „velké většině států“, jež „zaujaly rázný postoj vůči Hamásu“ poprvé v historii a nazval to „důležitým úspěchem pro USA a Izrael“. Mezi těmi, kdo hlasovali proti přijetí rezoluce, bylo například Rusko a Čína. Indie se, navzdory dobrým vztahům s Izraelem, zdržela. Naopak rezoluci podpořily státy většinově z Evropy a amerického kontinentu, včetně Brazílie a Argentiny. Minulý týden se zavázala členská základna EU rezoluci podpořit, pakliže v ní USA udělají některé jazykové změny.

Další odsouzení Izraele

V zápětí poté, co byla USA navržená rezoluce odmítnuta, odhlasovalo OSN Irskem sponzorovanou rezoluci, která odsoudila Izrael za izraelské domovy na Západním břehu, vyzvala k „dosažení bez prodlení“ trvalého míru na Blízkém východě na bázi předchozích rezolucí OSN a potvrdila „neochvějnou podporu dvojstátnímu řešení mezi Izraelem a Palestinou … na základě mezinárodně uznaných hranic z roku 1967“. Tato rezoluce prošla se 156 pro, šesti proti a dvanácti zdrženími se hlasování. Danon po jejím odhlasování text označil za „další protiizraelskou rezoluci“.

Haleyová poté kritizovala OSN za její protiizraelskou zaujatost. Podotkla, že „Valné shromáždění odsouhlasilo 700 rezolucí odsuzující Izrael a ani jednu Hamás“. Zdůraznila, že ústava Hamásu volá otevřeně po zničení Izraele a že skupina využívá celé řady teroristických aktivit, od sebevražedných atentátníků, přes tisíce odpálených raket až po zápalné balony, a označila odsouzení Hamásu za „esenciální krok“ k mírovému uspořádání.