Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Výbor OSN přijal rezoluci, která viní z porušování ženských práv jen Izrael, a to v jen v případě Palestinek

27. 7. 2019, -jg- |  Svět

NEW YORK – Organizace spojených národů (OSN) označila v úterý 23. července Izrael jako hlavního porušovatele ženských práv na palestinských a syrských územích. Dvě rezoluce, které přijal Hospodářský a sociální výbor OSN (ECOSOC), se zaměřovaly pouze na Izrael. Výboru o 54 členech v současnosti předsedá Norsko, které se spolu s dalšími 6 zeměmi EU (Francie, Nizozemsko, Dánsko, Irsko, Lucembursko a Malta) připojilo k Saudské Arábii, Íránu, Číně, Jemenu, Turkmenistánu, Mali, Pákistánu, Súdánu, Rusku, Venezuele a dalším zemím, aby společně odhlasovaly rezoluci, která říká, že „izraelská okupace je hlavní překážkou pro palestinské ženy a dívky k naplnění jejich práv“. Druhá přijatá rezoluce zmiňuje „sociální dopady izraelské okupace obecněji“. Proti hlasovala jen Kanada a USA. Mezi státy, které se hlasování zdržely, byla Velká Británie, Německo, Mexiko, Brazílie, Kamerun, Togo, Jamajka, Ukrajina či Rumunsko.

Žádná jiná země kromě Izraele nebyla na probíhajícím zasedání odsouzena. Na tuto skutečnost reagovali nizozemští zákonodárci z šesti politických stran, včetně Lidové strany pro svobodu a demokracii (VVD). V nizozemském parlamentu předložili ministerstvu zahraničí ohledně jejich volby v ECOSOC kritické dotazy. „Považujete toto za proporcionální?“ táží se poslanci. Ministerstvo jim musí odpovědět příští měsíc.

Bývalá velvyslankyně USA do OSN, Nikki Haleyová, napsala na svůj Twitter: „Překvapuje mne, že OSN takové jednání svolá. Je naprostým výsměchem lidským právům umožnit Saudské Arábii, Íránu, Pákistánu a Jemenu jmenovat Izrael jako jediného porušovatele ženských práv na světě.“