Dnes je 28. 3. 2020
Zpravodajství
O projektu

Vrchní rabín Polska se pokoušel dostat do synagogy, kterou před Chabadem uzamkla krakovská židovská obec

6. 7. 2019, -jg- |  Svět

KRAKOV – Ke konfliktní situaci došlo v pondělí 1. července ráno před krakovskou Izákovou synagogou v ulici Kupa. Místní židovská obec se rozhodla do ní znemožnit vstup věřícím, kteří se přišli pomodlit pod záštitou hnutí Chabad. Obec to zdůvodnila vyhrocením finančních sporů, ale také sporů ohledně zásahů, které hnutí Chabad v historickém objektu synagogy provádí. Chabad si synagogu pronajímá od roku 2008 a provozuje v ní kromě modlitebny i košer obchod, knihovnu a kanceláře. V pondělí ráno se ale přes obcí najatou ochranku modlící dovnitř nedostali, modlili se tedy venku a přivolali policii. Zatímco podle představenstva krakovské obce smlouva na pronájem synagogy vypršela, Chabad tvrdí, že se automaticky prodloužila o 10 let, neboť nebyla řádně vypovězena. Vrchní rabín Polska, v New Yorku narozený Michael Schudrich, se ve čtvrtek účastnil v Krakově protestu. V dopise Tadeuszi Jakubowiczovi, předsedovi krakovské obce, ještě v úterý napsal, že „nehledě na povahu sporu, vedení obce selhalo v základní odpovědnosti každé židovské komunity“, a to sice „chránit, rozvíjet a prohlubovat židovský život“.

Díky hnutí Chabad je totiž Izákova synagoga jedinou krakovskou synagogou současnosti, kde se odehrávají židovské modlitby s minjanem každý den. Modlit se sem přijíždějí chasidé z celého světa a modlí se zde nejen oni. Podle blogu na Times of Israel jednoho ze svědků konfliktu, který se sem v pondělí s Chabadem vypravil, byl jedním z nevpuštěných do synagogy i Dov Landau, devadesátiletý přeživší holocaust, jemuž tato skutečnost připomněla setkání, které se na témže místě odehrálo během druhé světové války s německými nacisty.

„V Krakově je situace taková, že místní židovská obec se stala dědicem židovského obecního majetku. Má tedy odpovědnost a povinnost využívat jej tak, aby obohatila židovský život v Krakově a jeho dodržování, a ne, aby se k němu chovala jen jako k soukromému vlastnictví a zaměřovala se přitom jen na profit,“ napsal v otevřeném dopise vrchní rabín Polska Schudrich.

Bar ze synagogy

Židovská obec v Krakově nedávno čelila protestům polských Židů, že pronajala jednu ze svých bývalých synagog, známou jako Chewra Tehilim, s tím, že nyní slouží jako kavárna – do níž návštěvníci vstupují přes stavebně upravený aron ha-kodeš. Přitom ještě v roce 2012 se krakovská progresivní židovská obec Beit Kraków opakovaně neúspěšně pokoušela získat objekt synagogy pro svůj náboženský provoz. Boaz Gadka, ortodoxní rabín krakovské obce sdělil minulý měsíc serveru JTA, že „pronájem bývalé synagogy je v souladu s židovským náboženským právem a byl také nezbytný, neboť obec má pro své potřeby synagog víc než dost“.

V minulém roce chtěla krakovská obec zvýšit chasidům za synagogu nájemné, a to údajně až o pět set či dokonce tisíc procent. Takové peníze ale Chabad nemá, a tak se spor měl řešit soudní cestou. Od té doby ale považuje krakovská obec nájem Izákovy synagogy za svou platností ukončený. Ke stěžejnímu konfliktu ale došlo v pondělí ráno, kdy se modlící Židé ocitli před uzamčenou synagogou střeženou ochrankou. Někteří se pokoušeli dostat se do synagogy přes plot. Poté, co dorazila na místo policie, se situace uklidnila, ale synagoga zůstala pro příchozí na bohoslužby i pro zástupce hnutí Chabad uzamčena.

Zadržení protestující

Ještě ve čtvrtek se před uzavřenou synagogou konal proti vedení krakovské židovské obce protest. Vrchní rabín Polska Michael Schudrich a ředitel židovského centra JCC Krakow Jonathan Orinstein se pokusili demonstrativně přelézt plot a vniknout do objektu, přičemž se oba museli identifikovat policii a poté byli krátce zadrženi. Protestu se účastnili i dva rabíni krakovského Chabadu Eliezer Gurary a Avi Baumol a pár lidí řad krakovské židovské veřejnosti. Krakovská židovská obec formálně čítá několik desítek oficiálně zapsaných členů. V současnosti ji vede Tadeusz Jakubowicz a jeho dcera Helena. Jako organizace obec disponuje majetkem ve výši několika milionů amerických dolarů.