Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Vrchní rabín Francie navrhuje synagogám, aby na Jom kipur zařadily modlitbu za oběti teroristických útoků

18. 9. 2018, -jg- |  Svět

PAŘÍŽ – Francouzský vrchní rabín Haim Korsia rozeslal v pondělí 17. září dalším rabínům v zemi dopis, v němž je žádá, aby na židovský svátek Dne smíření, na Jom kipur, společně se svými kogreganty odříkali speciální modlitbu za oběti teroristických útoků. Letos totiž připadne ve Francii připomínaný den památky obětí terorismu, který je stanoven na 19. září, podle židovského kalendáře na 10. dne měsíce Tišri, kdy mají Židé Jom kipur a s ním pětadvacetihodinový půst. „Žádám vás, abyste během Jom kipuru, během modlitby Jizkor, připojili i speciální modlitbu za všechny oběti teroristických útoků, které naši zemi postihují už po mnoho let a členové našich obcí si jsou toho vědomi. Je to hluboce židovský způsob, jak se účastnit národního pamětního dne,“ napsal Korsia. Národní pamětní den na oběti terorismu začaly připomínat neziskové organizace ve Francii v roce 1998 a letos tak bude již dvacátý v pořadí.

Datum 19. září odkazuje na událost z 19. září 1989, kdy terorista spřízněný s libyjským vůdcem Muamarem Kadáfím vyhodil do povětří let francouzských aerolinek z Brazzaville v Kongu do Paříže, přičemž zabil 170 lidí včetně 54 Francouzů. Letoškem počínaje se ale má podle dopisu rabína Korsii datum přesunout na 11. března a tak se sjednotit s evropským dnem památky na oběti terorismu. V tento den roku 2004 muslimský terorista odpálil v Madridu vlak, přičemž zabil 193 lidí a dalších 2000 zranil.

Jom kipur je v kalendáři francouzské vlády zaznamenán jako židovský svátek. Znamená to jen to, že se hlavní důležité státní zkoušky a další státní akce, pokud je to možné, nekonají.