Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Vražda pařížské Židovky Sarah Halimiové konečně prohlášena za antisemitský zločin

24. 9. 2017, -mk- |  Svět

PAŘÍŽ – Státní prokuratura v procesu s vrahem šestašedesátileté pařížské lékařky, ortodoxní Židovky Sarah Halimiové, kterou z okna jejího bytu vyhodil letos v dubnu její muslimský soused, poprvé začala hovořit o tom, že by v případu měly být prošetřeny pravděpodobné antisemitské motivy pachatele. Případ byl totiž doposud vyšetřován bez zohlednění přitěžující okolnosti, že šlo pravděpodobně o zločin z nenávisti. Po tom už několik měsíců volala francouzská židovská komunita, které vadilo, že o šokujícím zločinu se ani v hlavních francouzských médiích doposud nehovořilo jako o vraždě motivované antisemitskou nenávistí. Svědkové přitom slyšeli, že sedmadvacetiletý muslim Kobili Traoré vykřikl při činu „Alláhu akbar!“, „Alláh je veliký“, a když vyhodil z okna svou sousedku, lékařku a učitelku v mateřské školce, vykřikl údajně: „Zabil jsem satana!“. Před dvěma lety prý také nazval svou pozdější oběť „špinavou Židovkou“.

Rozhodnutí prokuratury zohlednit zjevný antisemitský motiv útoku uvítal předseda zastřešující organizace francouzských židovských obcí CRIF Francis Kalifat. Médiím řekl, že on i celá francouzská židovská komunita cítí „úlevu a uspokojení, že byl konečně uznán antisemitský charakter zločinu“. Už v červnu osobně požádal ve své řeči před francouzským premiérem Emmanuelem Macronem u příležitosti připomínky židovských obětí holocaustu, aby se premiér do záležitosti vložil.

Vrah Sarah Halimiové Kobili Traoré se před soudem hájí, že jednal v nepříčetnosti, ačkoli v minulosti nebyl nikdy léčen s psychickými chorobami. Psychiatrický posudek potvrdil, že mohl být pod vlivem omamných látek, současně však si byl vědom svých činů a nese tedy za ně plnou odpovědnost, napsal francouzský deník Le Figaro.