Dnes je 19. 4. 2018
Zpravodajství
O projektu

Vrah Jeremy Christian v minulosti volal po „skončení monoteistické otázky“

29. 5. 2017, -rjw- |  Svět

PORTLAND – Policie v Portlandu, americkém státě Oregon, zatkla v sobotu 27. května Jeremyho Christiana, který o den dříve ubodal dva muže a třetího vážně zranil. Výpovědi svědků naznačují, že motivem byla nenávist k muslimům. Christian při jízdě vlakem napřed slovně napadl dvě dívky. Jedna byla Arfroameričanka, druhá měla na hlavě hidžáb. Na obranu dívek se postavili tři muži (kteří muslimové nebyli). Dvěma se to stalo osudným. Christian na ně zaútočil nožem. Ricky Best (53) a Taliesin Myrddin (23) ranám podlehli. Třetí, Mica Fletcher (21) se zotavuje závažných zranění v nemocnici, je však mimo ohrožení života. Měl štěstí, nůž o milimetr minul krční tepnu. Na krk útočil i v případě dalších dvou obětí. Pak z vlaku utekl. Když ho dopadla policie, pokusil se podle advokáta nejprve obrátit zbraň proti sobě. Nepodařilo se mu to, byl dopaden a skončil ve vězení. Pětatřicetiletý Christian byl ve svém okolí známý rasistickými a xenofobními postoji, včetně antisemitských.

V únoru Christian postoval na facebookovém profilu následující prohlášení: „Jestli je Trump další Hitler, vstoupím do SS, abych ukončil monoteistickou otázku. Všichni sionističtí Židé, všichni křesťané, kteří nenásledují Kristovo učení lásky, milosrdenství a odpuštění a všichni džihádističtí muslimové půjdou na Madagaskar, nebo do pecí/FEMA táborů!!! To ze mne dělá fašistu!!! #MonotheistHolocaust FinalSolutionToTheMonotheistQuestion“(Překlad zachovává původní diakritiku.)

Jestli je Trump další Hitler, vstoupím do SS…

To je zatím jedna z mála informací, o Christianově názorovém pozadí. V prohlášení se spojují specifický (neortodoxní a okrajový) výklad křesťanského náboženství, touha po perzekuci některých Židů a muslimů, pravděpodobně i obdiv k současnému prezidentovi USA. Důležitá je narážka na konspirační teorii o domnělých koncentračních táborech, plánovaných či dokonce již zřízených Federální agenturou pro zvládání krize (Federal Emergency Management Agency – FEMA). Tyto tábory považuje Christian za jeden z možných nástrojů k řešení blíže nespecifikované “monoteistické otázky” – podobnost k “židovské otázce” není náhodná. Podle JTA nešlo o jediný rasistický či antisemitský výrok na Christianově timelině.

Jsem nihilista!

Samozvaný bojovník proti islámu zabil dva bílé muže: Ricky Best byl armádní seržant ve výslužbě, Taliesin Myrddin je charakterizován jako dobrosrdečný student a sportovec a zraněný Mica Fletcher angažovaný básník, dlouhodobě vystupující proti rasismu a islamofobii. Vzhledem k tomu, že útočník na dívky křičel “Muslimové mají zemřít!” (“Muslims shall die!”), zachránili ti tři možná mladým ženám život.

Před soudem se Christian objeví v pondělí. Podle JTA byl v minulosti dvakrát trestaný za závažné delikty. Letos se 29. dubna se objevil na pochodu za svobodu projevu oděný v americké vlajce a ozbrojený baseballovou pálkou (kterou mu pak zabavila policie). Tehdy na demonstranty křičel: “Jsem nihilista! Toto je mé bezpečné místo!”. Vzhledem k tomu, že Christoforův advokát již v roce 2002 prohlašoval, ž u jeho klienta nastupuje duševní nemoc, budou mít v procesu důležité slovo psychiatři.