Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Věrný ideálům BDS, brazilský karikaturista kritizoval izraelské vojáky, kteří zemi přiletěli na pomoc při důlním neštěstí

4. 2. 2019, -jg- |  Svět

SAO PAULO/JERUZALÉM – Brazilský karikaturista Carlos Latuff se proslavil zejména díky karikaturám beroucím si na mušku Izrael a účastí v íránské soutěži karikatur holocaustu, jež má rovněž podle jejího pořadatele být kritikou izraelské politiky. Do její kritiky se pustil i tentokrát, když na jedné ze svých posledních karikatur zobrazil novopečeného brazilského prezidenta Bolsonara, jak na letišti vítá vojáky IDF, jejichž sto třiceti členný záchranný tým byl spolu s humanitární pomocí do Brazílie vyslán na pomoc při protržení vodní nádrže Brumadinho. Při ekologické tragédii, k níž došlo na konci ledna, přišlo o život minimálně 80 lidí, dalších 279 je nezvěstných. „Promiňte za zpoždění, byli jsme zaměstnáni zabíjením Palestinců,“ sdělují v Latuffově karikatuře z letadla vystupující vojáci, jejichž ruce mají červenou barvu krve. Na svém Instagramu, kde karikaturu zveřejnil, se pak zlobil, že Brazílie odmítla lékařskou pomoc z Kuby, ale pomoc od Izraele nikoliv. Izrael byl jedinou cizí zemí, jejíž záchranný tým u nádrže Brumadinho operuje.

„Stejná armáda, která utlačuje a zabíjí v Palestině,“ napsal Latuff, který ve svých dílech Izrael občas přirovnává k nacistickému Německu, na svůj Instagram. „Chtějí zachraňovat brazilské životy, ale ničit palestinské? Pokrytci!“ dodal.

Na to v pondělí zareagoval izraelský karikaturista Uri Fink, který svého brazilského kolegu nazval „ostudou naší profese“. „Je přijatelné kritizovat politiku nějakého národa, klidně i tvrdě. Ale když pošlou do tvé země zachraňovat životy, minimum, co můžete udělat, je držet h*bu,“ napsal Fink a dodal: „Evidentně je tak zaslepen nenávistí, že zapomněl na svou odpovědnost karikaturisty.“ Fink navíc ještě Latuffovi odpověděl vlastní karikaturou: malá holčička se topí v záplavě bahna, přičemž se k ní natahuje izraelský voják, aby ji zachránil. Jeho ruka je ale zadržena samotným Carlosem Latuffem, který drží transparent s nápisem BDS a který by raději viděl dívku zahynout, než by se byť na moment vzdal své podpory hnutí pro bojkot Izraele (BDS).

Odpověď karikaturou Carlosu Latuffovi

Kritika Izraele a jeho politky není však jediným tématem karikatur Carlose Latuffa. Stejně tak provokativně a bezkompromisně se pouští i do kritiky Spojených států amerických, přičemž se často opírá o vizuální historii radikálního socialismu a komunismu. Na některých karikaturách Izraelce zobrazuje jako nacisty, strýčka Sama jako Hitlera. Roku 2014 zas zobrazil ozbrojený konflikt na Krymu způsobem, kdy se postava zobrazujcí EU a americký strýček Sam přetahují o Ukrajinu, na jejíž východ zatím rázně vkročil obří ruský medvěd.

Latuff svými karikaturami rovněž zesměšňoval příznivce bílých supremacistických hnutí: namísto mozku jim nakreslil záchodové mísy a apeloval na podporovatele palestinské kauzy, aby se s těmito hnutími a neonacisty nespojovali. Je také autorem několika obrázků, na nichž se Žid objímá s palestinským Arabem, přičemž vyjádřil podporu „boji s rasisty, kteří upírají lidská práva Židům a stejně tak boji proti rasistickým Židům, kteří upírají lidská práva Palestincům.“

Ve své domovské Brazílii byl tento karikaturista s libanonskými kořeny zatčen za své karikatury zobrazující brutalitu tamní policie a angažuje se i jako aktivista za záchranu deštných pralesů.