Dnes je 19. 10. 2018
Zpravodajství
O projektu

Veřejnoprávní televize v Maďarsku odvysílala antisemitskou rétoriku proti Sorosovi

5. 6. 2017, -jg- |  Svět

BUDAPEŠŤ – Veřejnoprávní televize v Maďarsku odvysílala ve středu 24. května řeč íránského duchovního vůdce, v níž nazval Georgea Sorose „zlým sionisticko-americkým multimiliardářem.“ Reportáž odvysílal zpravodajský pořad s názvem Hirado na stanici MTVA, přičemž v něm byly využity výroky Sajída Alího Husejního Chameneího, nejvyššího duchovního vůdce Íránu, jak tvrdí, že právě Soros je zodpovědný za destabilizaci a porážku vlády bývalého íránského prezidenta Mahmuda Achmadínežáda. Pořad odsoudili maďarští Židé, včetně organizace Mazsihisz, která sdružuje židovské obce v zemi. Podle ní Chameneího závěry odrážejí nejčistší a nejčastější formu protižidovských nálad v maďarských krajně pravicových médiích. Soros, který se v Maďarsku narodil, financuje skupiny, které oponují politice pravicové maďarské vlády a v nedávné době se stal předmětem ostrých výpadů ze strany předních maďarských politiků.

Židovsko-americký miliardář také financuje různé nevládní organizace v Izraeli, z nichž mnohé mají velmi kritický postoj k vládě židovského státu. „Velmi nás znepokojuje, že veřejnoprávní televize v hlavním večerním zpravodajském čase cituje antisemitského a protizápadního íránského vůdce jako věrohodný zdroj. Tento druh veřejných prohlášení nemůže být tolerován a naši spoluobčané o tom musí být informováni,“ stálo například v prohlášení Mazsihisz. Organizace Mazsihisz rovněž podotkla, že státní zpravodajská agentura MTI o kritice ze strany maďarských Židů vůbec neinformovala a v médiích z prohlášení vydaného organizací ani necitovala.

Nenávist placená z daní

Zoltan Radnoti, předseda rabínské rady organizace Mazsihisz, rovněž odsoudil antisemitskou rétoriku proti Sorosovi, kterou odvysílala veřejnoprávní televize, a označil ji za „protižidovské podněcování během hlavního vysílacího času.“ Podle něj ale už před tímto incidentem nebyla kampaň proti Sorosovi „bez antisemitismu a měla by být zastavena, aby nerozdmýchávála nenávist.“ „Nenávist, která je placena z peněz daňových poplatníků,“ řekl Radnoti.

Ozvaly se však hlasy, například od vedení organizace EMIH, která je napojena na maďarskou pobočku hnutí Chabad, které si myslí, že maďarská vláda ve svém boji proti Sorosovi neukázala žádné antisemitské tendence.