Dnes je 23. 3. 2019
Zpravodajství
O projektu

Velká Británie se odmítla Palestincům omluvit za Balfourovu deklaraci z roku 1917

30. 4. 2017, -jg- |  Svět

LONDÝN – Spojené království odmítlo požadavek Palestinců omluvit se za Balfourovu deklaraci, dokument z roku 1917, který pomohl ustavit stát Izrael v britském mandátu. Palestinský velvyslanec do Británie Manuel Hassassian proto ve čtvrtek 27. dubna pohrozil žalobou u mezinárodního soudu, pokud se Londýn neomluví, nezruší plánované oslavy a neuzná stát Palestina. Prezident palestinské samosprávy Mahmúd Abbás vyslovil svůj požadavek na omluvu od Velké Británie letos v září před Valným shromážděním OSN. Velká Británie však hodlá uspořádat dne 2. listopadu k stoletému výročí Balfourovy deklarace oslavy, stejně jako izraelští představitelé. „Odpověď, že omluva se zamítá, přišla na palestinské ministerstvo zahraničí písemně,“ sdělil Hassassian. „Znamená to, že královna a vláda Velké Británie se neomluví palestinskému lidu a oslavy stoletého výročí Balfourova příslibu se budou konat v termínu,“ dodal.

V roce 1917 v Balfourově deklaraci vláda Velké Británie sdělila, že „je pro ustavení národní židovské domoviny v Palestině“, přičemž „nemá být učiněno nic, co by poškodilo občanská a náboženská práva v Palestině existujících nežidovských komunit.“

Palestina byla po zániku Osmanské říše, jejíž byla do té doby součástí, pod nadvládou Velké Británie. Její ministr zahraničí Arthur James Balfour učinil toto prohlášení v dopise zaslaném Lionelu W. Rothschildovi, jenž byl tehdy lídrem světového židovstva. Deklarace z roku 1917 je považována za první dokumentovanou legitimizaci státu Izrael.