Dnes je 9. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

V Tunisku byl jmenován členem vlády židovský byznysmen. René Trabelsi je ministrem turismu

7. 11. 2018, -jg- |  Svět

TUNIS – Tunisko má ve své vládě prvního ministra židovského původu za poslední desítky let a celkově třetího od roku 1956, kdy země získala nezávislost. Na post ministra pro turismus byl v pondělí 5. listopadu jmenován René Trabelsi, syn lídra tuniských Židů Pereze Trabelsiho, který předsedá synagoze El Griba na tuniském ostrově Džerba. Právě novopečený ministr pro turismus sbíral zkušenosti tím, že na Džerbě organizoval každoroční poutě židovských návštěvníků na svátek Lag ba-omer. Například letos v květnu navštívilo židovské poutní místo víc jak 3 tisíce turistů, většina z nich z Izraele. Dnes je většinově muslimská země, která má více jak jedenáctimilionovou populaci, domovem zhruba dvou tisícovek Židů. Většina z nich žije právě na Džerbě.

Kromě organizování cest na Džerbu pro židovské poutníky se Trabelsi mladší věnoval i působení na poli židovsko-muslimské koexistence, což z něj udělalo prominentní mediální postavu. Šestapadesátiletý otec tří děti studoval management ve Francii a roku 1990 založil svou první cestovní agenturu, která dnes přivede do Tuniska až 300 tisíc návštěvníků ročně, většinou z Francie.

Tuniský premiér Júsuf Šáhid jmenoval v pondělí včetně Trabelsiho celkově 10 ministrů. Očekává, že se mu tak podaří oživit svou vládu, která byla hojně kritizována za to, že si nedokázala poradit s hospodářskou krizí. Klíčové pozice ministra vnitra, financí a zahraničí však zůstaly nezměněny. Vysoká inflace a nezaměstnanost je přitom to, co Tunisany trápí už od roku 2011, kdy byl během tuniské revoluce svržen autoritářský režim prezidenta Zína Abidína bin Alího. Netrpělivost vůči Tunisku vzrůstá i u Mezinárodního měnového fondu, který drží zemi nad vodou půjčkami v řádu miliard amerických dolarů.