Dnes je 15. 12. 2019
Zpravodajství
O projektu

V solidaritě s komunitou se londýnský starosta Khan přidal k labouristickým Židům

3. 5. 2019, -jg- |  Svět

LONDÝN – Sadiq Khan, muslimský starosta Londýna, se nedávno stal mimořádným členem Židovského labouristického hnutí a vyzývá své kolegy a „slušné členy“ britských labouristů, aby udělali totéž. V prohlášení, které ke svému kroku vydal, označil svou stranu za „příliš pomalou v potírání antisemitismu“ a politoval „depresivní ztráty důvěry mezi labouristy a židovskou komunitou“. „Stejně jako já, většina lidí ve straně se cítí být zdrcena tím, jak se Židé a židovští členové Strany práce cítí,“ řekl. „Je důležité, abychom se v rámci labouristického židovského hnutí (JLM) spojili a udělali cokoliv pro to, aby se židovští členové mohli ve své straně opět cítit jako doma,“ dodal. Ke kroku se odhodlal den poté, co předseda strany Jeremy Corbyn na nahrávce připustil, že důkazy o antisemitismu v jeho straně mohly být „založeny, ignorovány nebo nepoužity“.

Minulý týden média informovala, že Corbynova kancelář zasáhla nejméně proti 101 případům stížností na protižidovskou nenávist. Pár hodin poté JLM odhlasovalo prohlášení o nedůvěře v Corbyna.

Khanovo prohlášení přišlo rovněž poté, co bývalý britský předseda vlády Gordon Brown prohlásil, že se přidá k židovskému labouristickému hnutí, aby tak pomohl v boji proti vzrůstajícímu antisemitismu v opoziční straně. Brown své prohlášení učinil na videu neziskové organizace Hope not Hate. Zmínil v něm například „slib daný židovskému lidu po nevyslovitelných hrůzách holocaustu“. Brown také dodal, že strana „by nikdy neměla dovolit legitimní kritice současné izraelské vlády – jíž sám sdílím – být zástěrkou pro démonizaci celého židovského lidu“.

Britské Židovské labouristické hnutí má zhruba 2 tisíce členů a nedílnou součástí Labour Party je přibližně sto let.