Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

V rodném městě běloruského malíře Marca Chagalla byla po 100 letech znovu otevřena synagoga

7. 11. 2017, -jg- |  Svět

VITEBSK – V rodném městě malíře Marca Chagalla, v běloruském Vitebsku, otevřeli letos v říjnu po více jak 100 letech první synagogu. Inaugurace místní synagogy, která byla za částečné finanční podpory města postavena hned vedle Chagallova muzea, se zúčastnili i zástupci katolické a pravoslavné církve. Na veřeje u vchodu do synagogy přitom přibil mezuzu vitebský rabín Malkiel Gorgodze. Synagoga Ohel David je vystavěna z červených vitebských cihel, díky nimž se město Vitebsk, jedno z nejhezčích v Bělorusku, dostalo i do mezinárodního povědomí. „Vitebsk je historicky židovské město,“ řekl na ceremonii, která přilákala několik stovek lidí, předseda místní židovské komunity Leonid Tomčin. Dodal, že na počátku 20. století tvořili víc jak polovinu obyvatel Vitebska Židé a že zde bylo 64 synagog. Drtivá většina Židů, kteří žili na místě dnešního Běloruska, byla zavražděna v období šoa. Dnes, o 70 let později, jich v městě žije několik desítek.

Bělorusko-francouzský židovský malíř Marc Chagall se narodil roku 1887 jako Moiše Šagalov v obci Ljozna u Vitebska. Je známý svým vlastním, ojedinělým uměleckým stylem, který se skládá z kubismu, expresionismu a symbolismu. Jeho díla jsou často popisována jako barevná, snově naivní a plná židovských symbolů.

Chagall se už jako uznávaný malíř aktivně účastnil roku 1917 Říjnové revoluce. Po ní se mu ale v Rusku moc dobře nevedlo, a tak od začátku 20. let žil a tvořil ve Francii. Odtud utekl před nacisty do USA. Po válce se ale do Evropy vrátil. Pobýval znovu ve Francii i v Řecku, zavítal do Izraele, kde roku 1960 vytvořil barevná okna pro synagogu při jeruzalémské nemocnici Hadasa Ein Kerem. Zemřel ve Francii ve věku 97 let.

Synagoga Ohel David ve Vitebsku