Dnes je 6. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

V polské Vratislavi slavnostně otevřeli zrekonstruovanou mikvi, svého času třetí největší v Německu

17. 10. 2018, -jg- |  Svět

VRATISLAV – Nově zrekonstruovaná funkční mikve, jež chce být otevřená pro širokou židovskou veřejnost, se v sobotu 13. října po skončení šabatu slavnostně otevřela nedaleko českých hranic – v polské Vratislavi. Mikve, židovská rituální lázeň, se nachází ve sklepních prostorách zdejší synagogy U bílého čápa, která je jediná ve městě, jež se dočkala konce 2. světové války. Mikve byla postavena roku 1901 s pomocí inženýrů z Technické univerzity Breslau, jak se tehdy Vratislav, jež byla součástí Německa, nazývala. „Byla to jedna z nejmodernějších mikví své doby. Její velikost je udivující a sama o sobě je rovněž památníkem židovského života v německé Breslau i poválečné polské Vratislavi,“ vydala v prohlášení Nadace Benty Kahan, která rekonstrukci iniciovala. Víc jak 100 let stará mikve, která svého času byla třetí největší židovskou rituální lázní na území tehdejšího Německa, se nyní navrací svému původnímu účelu a spolu s ní bude v přízemí komplexu synagogy k vidění výstava věnovaná židovskému životními cyklu.

Poté, co mikve válku přečkala v jakž takž zachovalém stavu, začali ji po roce 1945 znovu používat tentokrát polští Židé, kteří přežili šoa a přesouvali se v rámci poválečných hranic Polska do Dolního Slezska a Kladska. Komunitě sloužila až do roku 1968, kdy komunistický režim mikvi i s celou budovou synagogy obci zkonfiskoval. V té době sloužila jako odvod splašků pro byty, které byly zkonstruovány v budově synagogy. Do rukou vratislavské židovské obce se zpět dostala až v roce 1997, a v květnu 2011 se do ní po dlouhé době podívali návštěvníci, především účastníci konference „Mikve – prostor, funkce, zákon a motiv“, jíž spolu s místní židovskou obcí zorganizovala katedra židovských studií na Vratislavské univerzitě. Někteří studenti se v té době podíleli na jejím vyčištění.

Oprava mikve byla sponzorována Evropskými fondy pro regionální rozvor (ERDF), Nadací německo-polského dědictví při německém ministestvu kultury a Městem Vratislav.