Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

V Paříži zavražděna a upálena pětaosmdesátiletá Židovka, případ je vyšetřován jako antisemitský zločin

27. 3. 2018, -mk- |  Svět

PAŘÍŽ – Mireille Knollová (85), přeživší holocaust, byla minulý týden (23.3.) nalezena ve svém bytě mrtvá, poté co ji její vrah pobodal nožem a spálil. Případ v mnohém upomíná na jiný otřesný čin, který před necelým rokem šokoval Francii i svět, při němž byla kvůli démonizující nenávisti k Židům a s výkřikem „Alláh je veliký“ zavražděna Sarah Halimiová svým vlastním muslimským sousedem. Také u Knollové sleduje policie stopu souseda, který jí údajně vyhrožoval, že ji „upálí“. Policie už v souvislosti s případem zadržela dvě osoby. Jeden ze zatčených, kteří jsou v současné době ve vyšetřovací vazbě, je devětadvacetiletý muž, který bydlel v nedalekém okolí Mireille Knollové. Syn Mireille Knollové navíc sdělil agentuře AFP, že jeden ze zatčených se s jeho matkou znal, často ji navštěvoval a ona „s ním zacházela jako s vlastním synem“.

Podle nejmenovaného zdroje, citovaného francouzským deníkem Le Figaro, byla „důvodem činu předpokládaná či skutečná přináležitost oběti k určité náboženské skupině“ a také to, že šlo o „zranitelnou osobu“. Právě s podezřením, že šlo o vraždu „související s náboženskou příslušností oběti, skutečnou či domnělou“, pracuje ve svém vyšetřování prokuratura a policie.

Francouzský ministr zahraničních věcí Jean-Yves Le Drian, který je v současné době na oficiální návštěvě Izraele, řekl, že zpráva o vraždě ho zastihla zrovna ve chvíli, kdy opouštěl památník Jad Va-šem. „Zatím nemůžeme definitivně říci, zdali měla vražda antisemitský motiv, či nikoli, ale dá se to předpokládat a nikoho by to nepřekvapilo, což jen podtrhuje skutečnost, že tenhle boj neskončil a že budeme muset dál válčit s antisemitismem.“

Také zastřešující organizace francouzských židovských komunit (CRIF) vyjádřila ústy svého předsedy Francise Kalifata své zděšení nad hrůzným činem. „Barbarství této vraždy nás navrací k vraždě Sarah Halimiové před pouhým rokem,“ řekl Kalifat.

Forenzní vyšetřování zatím odhalilo, že oběť měla na svém těle 11 bodných ran. Také se ukázalo, že vrah či vrazi založili oheň v jejím pařížském bytě přinejmenším na pěti místech současně.