Dnes je 22. 5. 2018
Zpravodajství
O projektu

V Paříži a okolí židovští žáci zmizeli z veřejných škol. Bojí se urážek a šikany

12. 9. 2017, -jg- |  Svět

MARSEILLE – Bývalý ředitel střední školy ve francouzském Marseille za dobu své kariéry běžně radil židovským studentům, aby nechodili na jeho školu, aby se vyhnuli šikaně ze strany spolužáků. Výpověď, která se postarala o palcové titulky mainstreamových deníků ve Francii, se objevila v knize, kterou ředitel Bernard Ravet, který je od roku 2015 na penzi, napsal spolu s Emmanuelem Davidenkoffem, novinářem z deníku Le Monde. Davidenkoff sdělil ve čtvrtek JTA, že jde o selhání systému veřejného vzdělávání, pokud jeden z ředitelů veřejné školy cítil potřebu směřovat židovské studenty do soukromých škol, protože se bál o jejich bezpečnost. Zatímco před 30 lety chodila na veřejné školy drtivá většina židovských dětí ve Francii, dnes je to jen třetina z nich. Další dvě třetiny chodí podle Francise Kalifata, předsedy organizace CRIF, která zastřešuje židovské obce ve Francii, na soukromé školy, ať již jde o školy židovské nebo nežidovské – zde se jedná hlavně o katolické a protestantské soukromé školy. „V pařížském regionu v podstatě nejsou na veřejných školách žádní židovští žáci,“ řekl Kalifat už minulý rok.

Absenci židovských žáků na veřejných školách v Paříži a okolí a s tím simultánní rozmach židovských soukromých škol přičetl tehdy Kalifat „špatné atmosféře šikanování, urážek a útoků“ proti Židům kvůli jejich etnickému původu.

Bývalý ředitel marseilleské střední školy Ravet si prvně uvědomil, že jeho škola není místem pro Židy ve chvíli, kdy se novinář z rádia Edouard Zombeaux zeptal během rozhovoru se studenty, zda na škole jsou nějací židovští žáci. „Pokud ano, musejí to skrývat,“ odpověděl jeden ze studentů, přičemž bylo podle Raveta vidět, že jej otázka velmi zneklidnila. Za svého působení Ravet rovněž objevil, jak mezi žáky kolují islamistické verše schvalující zabíjení homosexuálů a tělesné tresty mrzačením pro zloděje.

V rozhovoru pro francouzské noviny L’Express Ravet zavzpomínal na jeden případ, kdy on, jako ředitel veřejné školy musel prosit svého kolegu, ředitele soukromé židovské školy v Marseille, aby přijal na školu izraelského žáka, jehož chtěla matka nejprve poslat do jeho veřejné školy. Ravet řekl, že věděl, že jakmile by ostatní zjistili, že je ten chlapec izraelský Žid, „vymlátili by z něj duši“.

„Skrýval jsem svoje rozpaky a zeptal jsem se jeho matky, zda uvažovala o tom, že by chlapce dala do školy Javne,“ což je soukromá židovská škola v Marseille, řekl Ravet, který v té době vedl ve stejném městě veřejnou školu s názvem Versaille. Poté, co mu matka řekla, že v Javne už nemají místo, Ravet raději sám intervenoval, aby byl žák na židovskou školu přijat.