Dnes je 5. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

V New Yorku a Tel Avivu demonstrovali za propuštění ženy odsouzené v Rusku za marihuanu. Moskva žádá výměnu vězňů

20. 10. 2019, -jg- |  Svět

TEL AVIV/NEW YORK – Stovky lidí se shromáždily v sobotu 19. října na demonstracích v New Yorku i v Tel Avivu, na podporu propuštění americko-izraelské mladé ženy, která byla v dubnu v Rusku zatčena a následně odsouzena na 7,5 roku do vězení za to, že bylo v jejím kufru nalezeno 9 gramů marihuany. Naama Issacharová (26) letěla z Indie do Izraele, kam se přestěhovala ještě jako středoškolačka. Na letišti v Moskvě jen přestupovala na navazující let a neměla v úmyslu do země vstoupit. Podle médií je množství 9 gramů marihuany v Izraeli v rámci povoleného množství k osobnímu použití. Rusko se pokouší vyměnit Issacharovou za Alekseje Burkova, ruského hackera, který je zadržený v Izraeli a má být vydán do USA. Burkov byl v Izraeli zatčen roku 2015 na žádost Interpolu.

Izraelský nejvyšší soud potvrdil vydání Burkovova do USA letos v srpnu. Jenže o jeho vydání žádalo Izrael také Rusko a moskevští představitelé opakovaně naléhali na Izrael, aby jej poslal do rodné země. Aleksej Burkov je v USA hledaný kvůli údajné zpronevěře v masivním systému kreditních karet. Americké spotřebitele měl tak okrást o miliony dolarů. Podle izraelských médií izraelští představitelé mají za to, že Burkov je napojen na ruské tajné služby. Ten však tato podezření odmítá.

Izrael už nabídky Ruska, že vymění Issacharovou za Burkovova, odmítl. Rodina Naamy Issacharové nicméně v pátek požádala izraelského ministra spravedlnosti Amira Ohanu, aby vydání Burkovova do USA ještě pozdržel. Izraelský premiér Netanjahu už v září jednal o prominutí prohřešku Issacharové s ruským prezidentem Putinem při telefonickém hovoru. Oficiální žádost o prominutí trestu pak podal minulé úterý.

„Nejsme zde pro politku. Chceme jen, aby se Naama dostala domů. Je to výzva všem, kdo mohou nějak pomoci, ať už jsou politikové či byznysmeni, ruští, američtí nebo izraelští. Obracíme se na všechny, kdo by mohli pomoci Naamě dostat se domů,“ sdělil kamarád zadržené na telavivské demonstraci, který se reportérům představil jako Clil.