Dnes je 5. 12. 2020
Zpravodajství
O projektu

V kanceláři moskevské židovské obce našla policie antisemitskou literaturu. Proč ji tam hledala?

13. 8. 2018, -rjw- |  Svět

MOSKVA – V pátek 10. srpna dopoledne provedl tým protiextremistického oddělení ruské policie zásah v prostorách moskevské židovské obce. V kanceláři Alexandra Kargina, zástupce lídra hnutí Šachar, našla několik ruských nacionalistických knih. Kargin a jeho advokát trvají na tom, že je musel do kanceláře někdo nastrčit. Jak se tam dostaly a proč je policie v kanceláři hledala během šabatové bohoslužby, snad vyjde najevo během vyšetřování. Alexandr Kargin se má tento týden dostavit na policii podat vysvětlení. „Šabat jsem měl nepovedený už od rána. Zavolali mně z Chórové synagogy a řekli, že tam přišla policie a chce, abych přijel. Po příjezdu se ukázalo, že dojde k prohlídce mojí místnosti. Tak jsem se dověděl, že se prý zabývám extremistickou činností. A hned jak vešli do místnosti, byla na viditelném místě hromádka knih a otevřený dopis, (…)“ líčí na svém facebookovém profilu zážitky z minulé soboty Alexandr Kargin.

Na fotografii je šest brožur: „Ruská odpověď na židovskou otázku“, „Konečné řešení židovské otázky“, „Ruský pravoslavný katechismus“, „Rada ruského národa“, „Ideové základy současného ruského nacionalistického aktivismu“ a „Cesta pravdy“. Co bylo obsahem otevřeného dopisu se Kargin ani další zdroje nezmiňují.

Alexandr Kargin je spolu se svým advokátem Igorem Zuberem přesvědčen, že mu knihy do kanceláře někdo nastrčil. Podle článků v ruských médiích (sdílených na Facebooku Karginem) policie reagovala na anonymní udání. O incidentu informovala řada ruských serverů (rapsinews.ru, kommersant,ru, snob.ru), zahraniční média přejímají krátkou zprávu z náboženského zpravodajství agentury Interfax.

Kontext nečekané návštěvy

Alexandr Kargin je představitelem hned několika židovských pravicových organizací. Na svém facebookovém profilu uvádí, že je šéfem mezinárodní organizace Betar (mládežnické hnutí založené r. 1923 v Rize Vladimirem Zeevem Žabotinským, dnes přežívající v silně redukovaných počtech) a především hnutí Likud olami v Rusku – což je organizace přímo navázaná na izraelskou vládní stranu Likud.

Zároveň vede pravicově-liberální hnutí Šachar. Právě toto hnutí se nejpozději v roce 2016 stalo součástí konspiračních teorií v ruském nacionálně-antisemitském tisku. Podle nich z pověření izraelských tajných služeb ovládá ruské pravo-liberální a nacionalistické organizace. Zároveň je coby příliš „prozápadní“ a „volnomyšlenkářské“ terčem kritiky ze strany konzervativnějších (a náboženštěji orientovaných) židovských organizací. – A v neposlední řadě, právě hnutí Šachar požádalo roku 2016 Generální prokuraturu Ruské federace o oficiální zařazení Hamásu mezi teroristické organizace.

Všechna tato hnutí mají společný židovsko-nacionalistický charakter a navazují na dědictví východoevropských pravicově-sionistických skupin (a tzn. revizionistického hnutí). Je příznačné, že když Kargin na Facebooku píše o nalezených knihách, uvádí, že jsou nacionalistické „ve velmi špatném smyslu“: zjevně myslí ruský nacionalismus spjatý s antisemitismem, což v širokém spektru ruských nacionalistických hnutí představuje jen určitou část – tu, pro kterou je dnešní většinová podoba ruského nacionalismu špatná, nedůsledná a někdy zaprodaná. (A terčem její kritiky bývají mimo jiné dobré vztahy prezidenta Vladimira Putina a jeho příznivců s Netanjahuovým Izraelem.)

Nabízí se tedy řada možností, proč se knihy ocitly v sídle židovské obce, od politického útoku přes osobní vyřizování účtů po trapný vtip. Není moc pravděpodobné, že se dovíme, jak se knihy do Karginovy kanceláře dostaly (on sám odmítá, že by je měl např. pro studijní účely). Bude však důležité sledovat, jak ruská policie vyšetřování povede.