Dnes je 5. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

V jihopolském městě obnovili tradici „veřejného soudu s Jidášem“, zlynčovali a spálili figurínu Žida

21. 4. 2019, -jg- |  Svět

VARŠAVA – V městě Pruchnik v jihovýchodním Polsku letos obnovili tradici „veřejného soudu s Jidášem Iškariotským, zrádcem Ježíše“. Stalo se tak v pátek 19. dubna odpoledne a obyvatelé přitom použili loutku Žida v životní velikosti se stereotypními znaky jako velký zahnutý nos a dlouhé pejzy. Figurína byla zavěšena na sloupu na ulici Jana Pavla II. a nesla nápis „Jidáš 2019, zrádce“. Někdo z účastníků lano, na němž visela, přeřízl, a odtud byla postava Žida vlečena přes město až na náměstí před kostel, kde byla mlácena holemi. Poté byla dovlečena k řece, kde jí byla uříznuta hlava a posléze figurínu spálili. Rituál přilákal dav přihlížejících lidí. Děti byly nabádány, aby loutku tloukly. Ozývaly se i antisemitské pokřiky jako „ještě pět ran za to, že chtějí kompenzace po Polsku“. Zvyk vynesení rozsudku nad Jidášem se objevuje v Evropě nejméně už 200 let, odehrával se na Velký pátek před Velikonocemi a byl spjat někdy i s přímým násilím vůči Židům. V období Polské lidové republiky tento zvyk v podstatě vymizel.

Rituál měl za symbolizovat veřejný soud s Jidášem, který je podle křesťanské tradice považován za zrádce Ježíše, neboť jej vydal Římanům, což pak vedlo k jeho ukřižování. Dochovaly se i historické fotografie z Polska, kde měla figurína znázorňující Jidáše umístěnu židovskou hvězdu na paži. O události informoval jako první izraelský zpravodajský servis Kann. Jair Lapid, muž číslo dvě na kandidátce Modrobílých (Kachol-lavan), na to reagoval slovy, že „Poláci by měli s antisemitismem bojovat a ne popírat svou část v době holocaustu.“ Dodal ještě, že „Netanjahuova vláda by měla přestat váhat a takové jednání jednoznačně odsoudit“.

Polsko, které mělo před nacistickou okupací v letech 1939 až 1945 největší židovskou komunitu v Evropě, zaznamenalo v minulých pár letech nárůst antisemitských incidentů. Roztržku mezi Polskem a Izraelem zapříčinila nová polská legislativa, která zakazuje obviňovat z nacistických zločinů Poláky. Navíc letos v únoru Netanjahu při návštěvě v Polsku řekl, že někteří Poláci s Němci za války kolaborovali. Izraelský premiér mluvil o tom, že polský zákon navzdory všemu nezakazuje hovořit o komplicitě jednotlivců. Jeho slova některá média dezinterpretovala tak, že šlo o všechny Poláky, což diplomatickou krizi ještě prohloubilo. Poté na polské reakce tehdy sloužící ministr zahraničí Jisrael Katz odpověděl v izraelském rádiu tak, že zopakoval po Jicchaku Šamirovi, někdejším izraelském premiérovi, větu, že „Poláci sají antisemitismus s mateřským mlékem“. Za to byl i doma kritizován.

V pátek, což byl i předvečer a začátek židovského svátku Pesach, popřála americká velvyslankyně v Polsku Georgette Mosbacherová šťastné svákty zdejší židovské komunitě. Za to obdržela na sociálních sítích obrovskou vlnu kritiky, protože prý zapomněla popřát šťastné Velikonoce, čímž opomněla katolickou kulturu, která je v Polsku majoritní. Na to americká ambasáda odpověděla, že tradičně vždy přála šťastné Velikonoce na velikonoční pondělí, neboť to je datum Velikonoc. Polský krajně pravicový aktivista Robert Bakiewicz napsal velvyslankyni na Facebook, že „Kristus zemřel a byl vzkříšen také za vás, pohani a zrádní Židé“.

Co se města Pruchnik na jihovýchodě Polska týká, na svém webu udává, že v roce 1928 v něm žilo 7695 katolíků a 1090 Židů. Židé se prý zabývali chovem hovězího dobytka, ševcovstvím a sklářstvím. Zdejší zděná synagoga byla po druhé světové válce zbořena, židovský hřbitov býval na pomezí okrsku obcí Pruchnik a Hawlowice. Všichni Židé z Pruchnika, kterých bylo tehdy asi 2 tisíce, byli roku 1943 svezeni do ghetta Bircza a odtud pak deportováni do lesů u vesnice Wólka Pelkiňska u Jaroslawi, kde byli hromadně zastřeleni. Malou část Židů z Pruchnika odvedli nacisté ještě předtím s lopatami na katolický hřbitov, kde si patrně museli vyhloubit hroby a byli zastřeleni tam. Dnes je na tomto místě pamětní kámen s nápisem: „V letech 1942 – 1943 zavraždili nacističtí zločinci 67 lidí židovské národnosti, Pruchnik, září 1969.“