Dnes je 23. 9. 2018
Zpravodajství
O projektu

V centru londýnské židovské čtvrti Golders Green bude stát šíitská mešita

12. 10. 2017, -jg- |  Svět

LONDÝN – Plán přeměnit jedno z bývalých hudebních jevišť v Londýně v mešitu se setkal s odmítavými reakcemi místních. Islámská nadace Centrum pro islámské osvícení zakoupila objekt s názvem Hippodrome, někdejší domovskou scénu orchestru BBC, v centru Golders Green letos v červenci a nyní žádá po městské čtvrti, aby jí dovolila budovu přeměnit v mešitu. Situace je ještě napjatější o to, že čtvrť Golders Green je londýnským předměstím s výraznou většinou židovské populace. Kampaň proti mešitě s názvem „Golders Green společně“ získala v petici podpis 4 tisíc lidí a proti realizaci plánu obdrželo místní zastupitelství přes 200 psaných protestů. Zatímco některé zmiňují starost o dopravu, přístup k nedaleké nemocnici nebo noční klid, jiné se přímo vyslovili proti muslimské přítomnosti ve čtvrti. To však mnozí její obyvatelé vidí jako „do očí bijící islamofobii“ a „ostudu pro britské Židy“. Petice na podporu mešity nasbírala 150 podpisů s tím, že budova, jíž dlouhou dobu scházel stálý majitel, bude opět využita.

„Jsem docela vyděšený z přílivu návštěvníků, kteří budou mířit do centra. Hlásají nenávist vůči všem nevěřícím a specielně proti Židům,“ řekl jeden z anonymních odpůrců mešity. „Postavit obrovskou mešitu do srdce jedné ze dvou londýnských židovských komunit je vysoce nebezpečný počin, který může vyústit jedině v násilí a terorismus,“ myslí si Josephine Baconová. „Příliv burek a závojů změnil charakter oblasti, navíc se zvýšila nadmíru doprava a my nevíme, co hlásají. Je to vše v arabštině,“ řekla Rachelle Marksová. „Proč jim upřímně neříct, že tu nechceme mešitu proto, že je to jedno z mála židovských míst, co v Londýně zůstalo, a my nechceme, aby bylo zničeno bandou Židy nenávidějících muslimských teroristů,“ napsal na facebookovou stránku kampaně Robert Sur.

Čelit dezinformacím

Marcus Dysch, politický editor britských židovských novin The Jewish Chronicle nazval kampaň „neomluvitelnou, do očí bijící islamofobií“ a „ostudou pro britské Židy.“ Ostře proti se ohradil i rabín Mark Goldsmith z reformní synagogy Alyth v Golders Green. Kritizoval zejména „nebezpečný“ jazyk a „neopodstatněná“ tvrzení některých odpůrců mešity. Podle něj se v místní židovské komunitě rozšířily skrze sociální média, e-maily a aplikaci WhatsUp zprávy, které se nezakládají na pravdě. „Například, že má jít o největší mešitu v Evropě, nebo že šíitská komunita je pro Židy hrozbou,“ řekl Goldsmith, který si myslí, že podobným dezinformacím čelili i Židé, kteří se do londýnské čtvrti Golders Green začali stěhovat na počátku 20. let 20. století. Připustil však, že obavy z dopravního přetížení jsou v místě oprávněné a že je „odpovědností všech náboženských institucí, aby věřící byli přepravováni nejméně zatěžujícím způsobem“.

Velká změna

Budova v centru Golders Green, kterou zakoupila islámská nadace v dražbě letos v červenci za 5,25 milionů britských liber, má jako „Husajníjat al-rasúl al-adham“ sloužit šíitské muslimské komunitě na severozápadě Londýna. Podle mluvčího komunity je získání velké budovy, kterou chtějí využít k pořádání konferencí, seminářů a k společenským aktivitám nebo zavedení jeslí či školy arabštiny, pro šíitskou komunitu velkou změnou. „Jsme rádi, že se staneme součástí tak rozmanité čtvrti jako Golders Green,“ řekli představitelé islámské nadace už v září. „Budeme se angažovat v dialogu s místními kostely a synagogami, abychom si vytvořili s naší komunitou silné vazby,“ dodal mluvčí centra.