Dnes je 18. 6. 2019
Zpravodajství
O projektu

V Amsterdamu řádí Max de Matze: Z maskota dětského židovského muzea je superstar

15. 4. 2019, -rjw- |  Svět

AMSTERDAM – Je to žabák s obrovskýma rukama. Je strakatý jako maces. A navíc umí boxovat. Je to Max de Matze, jedna z nejoblíbenějších dětských postaviček v Nizozemí. Příští rok mu bude 20 let a je čím dál populárnější. Max de Matze (česky asi „Max Macesák“, anglicky „Max the Matzah“ nebo „Max the Matzo“) vznikl počátkem tisíciletí jako maskot jediného Dětského židovského muzea sídlícího v Amsterdamu. Jeho „rodiči“ jsou izraelští umělci Ram Katzir a Petra Katzensteinová. Když před lety postavičku vytvořili, netušili, že by mohla dosáhnout takové popularity. Muzeum je vytvořené tak, aby připomínalo židovskou domácnost a přibližovalo dětem židovský život, jako kdyby přišly na návštěvu ke kamarádům: V domě imaginární židovské rodiny Hollanderových je kuchyně, obývací pokoj, nebo ložnice s polštářky, kde se promítá video.

„Mimo Amsterdam dnes už nežidovské děti nemůžou chodit do nežidovských domácností,“ vysvětluje na videu Maxova „maminka“ P. Katzensteinová. V menších městech totiž Židé od šoa už téměř nežijí. „Potřebovali jsme ale hostitele. A Max v tom byl skvělý. … Je na jednu stranu křehký, a zároveň velký a silný.“

„Nechci se dát rozkousat – mé ruce umí boxovat – navíc jsem to nakopnul – a teďko jsem fit a cool,“ rapuje Max o svých bojových schopnostech. Nikoli náhodou. Postavou připomíná slavné židovsko-holandské sportovce předválečné éry: Maxe Baera (po němž má jméno), Daniela Mendozu a Samuela Eliase. Spolu s Hollanderovými tu bydlí i Maxovi příbuzní: Benny de Bagel, Ayalah de Challah, Gita de Pita a další. Tato multikulturní rodina k nakousnutí prožívá s Maxem nejrůznější příhody – a zároveň přibližuje židovské náboženství a kulturu. Nejenom dětem.

Muzeum si prohlédne kolem 20 000 návštěvníků ročně. Dětem se zalíbil. Z průvodce židovskými zvyklostmi se brzy stala plyšová postavička, která pronikla do řady holandských domácností – samozřejmě, nejen židovských. V roce 2010 vyšel o Maxovi první komiks a k výročí muzea (2017) se objevilo video, na němž Max rapuje o macesech a Pesachu. Brzy přibyly další. Dnes už zná v Holandsku Maxe každé dítě. Možná si najde cestu i do zahraničí.

VIDEO: Max de Matze rapuje (holandsky)