Dnes je 7. 6. 2020
Zpravodajství
O projektu

V Alsasku bylo na židovském hřbitově poškozeno přes 80 náhrobků. V Paříži se konají demonstrace proti antisemitismu

21. 2. 2019, -rjw- |  Svět

PAŘÍŽ – Několik hodin před zahájením pochodů proti antisemitismu, v úterý 19. února v noci, byl zvandalizován židovský hřbitov v alsaském Quatzenheimu. Neznámí pachatelé zde počmárali svastikami přes 80 náhrobků (CRIF) a podepsali se na místě jako „Elsassisches Schwarzen Wolfe“ („Alsaští černí vlci“). To je název separatistické neonacistické skupiny, která v oblasti působí od 70. let. Přesná totožnost vandalů zůstává neznámá. Hřbitov ještě tentýž den navštívil francouzský prezident Emmanuel Macron a přislíbil místní komunitě, že vláda bude jednat. Večer pak s dalšími představiteli veřejného života držel minutu ticha u pařížského pomníku obětem holocaustu. Ve stejnou dobu se v řadě francouzských měst konaly masové demonstrace pod heslem „Ne antisemitismu!“, reagující na vzrůst antisemitských útoků – ministr vnitra minulý týden ohlásil, že jejich počet vzrostl od minulého roku o 74 %.

Dalším podnětem pro demonstraci bylo verbální napadení filosofa Alaina Finkielkrauta od některých demonstrantů z řad tzn. „Žlutých vest“: Ti na něj křičeli „sionistická špíno, vrať se do Tel Avivu“, „jsi nepřítel, zemřeš, přijdeš do pekla“ a další urážky.

Ve středu 20. února francouzská televize oznámila, že musela úterní přímý přenos z návštěvy prezidenta Macrona na zvandalizovaném hřbitově přerušit, a to kvůli množství antisemitských komentářů, které nebyla schopná korigovat. „Mluvíme o explicitních výhrůžkách smrtí a komentářích, které byly otevřeně antisemitské a rasistické,“ stálo ve středečním prohlášení stanice France 3, která reportáž online přenášela pro víc jak 1,3 milionu diváků. „Během několika minut se počet nenávistných a protizákonných komentářů navýšil nad naši kapacitu je moderovat. A my odmítáme přenášet nenávist,“ dodal ještě televizní kanál s tím, že by to byla práce pro 10 až 20 lidí.

Odmítáme přenášet nenávist

Hlavní shromáždění začalo ve středu krátce před osmou večer na pařížském Náměstí Republiky. Bylo zde kolem 20 000 účastníků, včetně plejády osobností napříč politickým spektrem. Nechyběli zde François Hollande, Nicolas Sarkozy, Laurent Wauqiez nebo Edouard Philippe. Řeč pronesla také liberální rabínka Delphine Horvilleurová a černošský umělec Abd Al-Malik. Lidé přicházeli s hesly jako „Už je toho dost“ nebo „Ne banalizaci nenávisti“. Stovky lidí demonstrovaly také v Lyonu, Lille, Clermond-Ferrand, Nantes a dalších městech. Hlavním požadavkem, který zazníval z řad účastníků bylo, aby společnost přestala tyto incidenty zlehčovat a zvláště, aby vláda začala s veškerou rozhodností jednat.

Izraelský ministr absorpce Yoav Galant téhož dne vyzval francouzské Židy k aliji: „Pojďte domů!“ – Ne všichni francouzští občané to ale vidí jako vítané řešení. Podle účasti na demonstracích je stále nemálo těch, kdo by se s židovskými sousedy loučili jen neradi.