Dnes je 28. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Útok v Halle: „Pramenem všech problémů jsou Židi“. Policie zřejmě má jednoho ze střelců

10. 10. 2019, -rjw- |  Svět

HALLE – Podle zpravodajského serveru JTA německá policie několik hodin po útoku na synagogu a kebabový obchod v německém městě Halle zadržela jednoho z útočníků. Podle údajů, které jsou nyní k dispozici, pocházeli útočníci z řad krajní pravice. Druhý je na útěku a místní obyvatelé proto mají zůstat doma. Na dopadení obou pachatelů intenzivně spolupracuje německá policie s bezpečnostními službami v dalších státech. Díky tomu již zřejmě zná identitu pachatelů i přesný počet. Zadrženým je sedmadvacetiletý německý občan s vazbami na krajní pravici. Soukromá zpravodajská služba SITE (USA), která na svém Twitteru uvedla, že střelci zveřejnili na herní stránce videozáznam, v němž mimo jiné ukazují munici a jeden říká anglicky: „Pramenem všech problémů jsou Židi.“ Z publikovaného videa je zřejmé, že pachatelé průběh útoku natáčeli a sdíleli online.

K útoku došlo ve středu kolem poledne. Členové místní obce pokračovali v jomkipurových bohoslužbách i po střelbě, a to dokonce i ve chvíli, kdy pyrotechnici venku odstraňovali zanechanou výbušninu. Tradiční selichot se mísily s modlitbami za mrtvé.

Předlohou byla střelba v mešitě v Christchurch

Ti na místě zůstali celkem dva – ženu před synagogou a muže před obchod s kebabem. V nemocnici leží dva zranění. Ve vstupu do synagogy útočníkům zabránila ochranka. Tou dobou se v synagoze modlilo 70-80 osob, kromě místních i hosté z Berlína a jeden rabín z New Yorku. Do obchodu s kebabem, vhodili pachatelé granát, který naštěstí nevybuchl.

Německé zdroje uvádějí, že předlohou pro hrůzný čin, mířící na židovské a turecké občany v Německu byla střelba v novozélandském městě v Christchurch. Při útocích na tamější mešity letos 15. března přišlo o život 51 lidí.