Dnes je 8. 7. 2020
Zpravodajství
O projektu

Útočník s mačetou zranil na zapalování chanukových svíček v New Yorku pět lidí, dva těžce

29. 12. 2019, -jg- |  Svět

NEW YORK – Muž ozbrojený mačetou vnikl v sobotu 28. prosince kolem 10. hodiny večer do domu rabína v newyorském Monsey a pobodal zde nejméně pět lidí, kteří zde oslavovali svátek Chanuka. Útočník, podle svědků afroameričan částečně maskovaný šátkem, uprchl a policie jej údajně zadržela později na Manhattanu. Identifikován byl jako Grafton E. Thomas (37) z Greenwood Lake v New Yorku, motiv zatím úřady nesdělily. Místo činu bylo identifikováno jako dům rabína Chajima Lejbuše Rottenberga ze satmarské komunity. Dva lidé při útoku utrpěli vážná zranění a pobodáni byli i rabínovi dva potomci. V minulých týdnech došlo v oblasti New Yorku a New Jersey k rychlému nárůstu antisemitských útoků, a to včetně vražedné střelby v košer supermarketu v Jersey City, kde byli zabiti tři lidé a později i dva útočníci – muž a žena náležející k militantně nacionalistické skupině Black Hebrew Israelites, jež při cestě zastřelili na hřbitově ještě policistu.

Podle zpráv bylo v době útoku v Monsey v domě kolem 50 až sto lidí, kteří se sešli na zapalování svíček na sedmý večer židovského svátku Chanuka. Útočník se z domu pokoušel dostat i do synagogy, která k rabínově domu přiléhá, ale to se mu nepodařilo. Monsey, městys asi s 18 tisíci obyvateli nedaleko města New York, má rozsáhlou židovskou ultraortodoxní populaci.

Útok odsoudili američtí i izraelští představitelé. Guvernér státu New York Andrew Cuomo řekl, že útok byl „domácím terorismem“ a na tiskové konferenci sdělil, že by pachatel měl být podle příslušných zákonů o domácím terorismu i stíhán. „Tito lidé, kteří mají v úmyslu hromadně páchat škody, hromadné násilí a vytvářet strach na základě rasy, barvy a vyznání, naplňují definici terorismu,“ řekl. Izraelský prezident Reuven Rivlin vyjádřil nad útokem „zděšení a hněv“. „Nárůst antisemitismu není pouze židovským problémem a zcela jistě není jen problémem Státu Izrael. Na konfrontaci tohoto zla, které zvedá hlavu a je skutečnou hrozbou po celém světě, musíme spolupracovat,“ sdělil Rivlin.

„Guardian Angels“, soukromá, neozbrojená skupina pro prevenci kriminality oznámila, že počínaje nedělí, začne v reakci na útoky hlídkovat v ulicích newyorského Brooklynu, kde se podle místní policie událo od 13. prosince už osm útoků na Židy. Curtis Sliwa, který organizaci roku 1978 založil prohlásil, že Guardian Angels začnou v poledne hlídkovat ve Williamsburgu a poté se přesunou do Crown Heights a Borough Parku.