Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

USA vetovaly rezoluci Rady bezpečnosti OSN, jež by Trumpovi doporučovala anulovat rozhodnutí o Jeruzalému

18. 12. 2017, -jg- |  Svět

NEW YORK – Spojené státy americké v pondělí 18. prosince vetovaly v Radě bezpečnosti OSN rezoluci, která by doporučovala Trumpově administrativě, aby odvolala své uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele. Bylo to vůbec první právo veta, jež USA od doby nástupu Donalda Trumpa do prezidentské funkce použily. Všech ostatních 14 států, které v současnosti v Radě zasedají, hlasovalo pro její přijetí. Vyslankyně USA do OSN Nikki Haleyová nazvala volbu „urážkou, která nebude zapomenuta,“ a na konto svého veta dodala: „Nečiní nám to žádnou radost, ale ani se neostýcháme. Spojeným státům nebude žádná země říkat, kde mají mít své velvyslanectví.“ Kromě toho Haleyová nadnesla i rezoluci o osadách, kterou Obamova administrativa nechala projít loni v prosinci a v níž se mj. o jeruzalémské židovské čtvrti ve Starém městě mluvilo jako o okupovaných územích. „Po desetiletí Izrael odolával v OSN a jeho agenturách jedné vlně zaujatosti za druhou. USA často stály za Izraelem. Dne 23. prosince 2016 jsme to neudělali a tuto chybu už nezopakujeme,“ dodala.

Haleyová rezoluci OSN č. 2334 z 23. prosince 2016 kritizovala s tím, že „ačkoliv označuje izraelské osady za překážku míru, ve skutečnosti je překážkou míru sama tato rezoluce,“ protože Rada bezpečnosti OSN se jí znovu „vtírá mezi Izraelce a Palestince.“ Dále řekla, že „pokud historie mírových snah OSN něco dokazuje, pak pouze to, že mluvení v New Yorku nemůže nahradit osobní vyjednávání mezi oběma stranami v regionu. Pouze se tu nastavuje mírová kauza, ale nikam se to neposune,“ řekla.

Dodala ještě, že rezoluce 2334 požadovala, aby byly zastaveny veškeré stavby ve východním Jeruzalémě, a to včetně židovské čtvrti Starého města. „To je něco, co by odpovědný člověk nebo země po Izraeli vůbec neočekával, že udělá,“ sdělila. Podle Haleyové v tomto rezoluce 2334 učinila to, co například Trumpovo vyhlášení Jeruzaléma za hlavní město Izraele neučinilo: Předjímala témata, která by měla zůstat k jednání o konečném statusu.

Dále Haleyová kritizovala rezoluci 2334 pro její vytvoření černé listiny BDS. Nazvala to „nevkusným výtvorem Rady pro lidská práva, databází společností, které působí v židovských komunitách“. Podle Haleyové je OSN „disproporcionálně nepřátelským místem pro jedinou přetrvávající demokracii na Blízkém východě.“

Před samotným hlasováním Rady bezpečnosti sdělil izraelský vyslanec do OSN Danny Danon, že i kdyby rezoluce prošla, nic by to nezměnilo na tom, že Jeruzalém je hlavním městem Izraele. „Členové rady o tom mohou hlasovat znovu a znovu – klidně stokrát za sebou,“ řekl. Palestinské zastoupení v OSN se již dříve vyjádřilo, že pokud Washington v Radě bezpečnosti pondělní rezoluci vetuje, což všichni očekávali, posune jí do hlasování Valnému shromáždění OSN.

V Radě bezpečnosti mohou užít práva veta kromě USA jen její další čtyři stálí členové – Čína, Francie, Velká Británie a Rusko. V současnosti kromě nich v radě zasedají i nestálí členové: Egypt, Japonsko, Senegal, Ukrajina, Uruguay, Etiopie, Kazachstán, Bolívie, Švédsko a Itálie.