Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

USA: Pochod za práva gayů zakázal duhovou vlajku se symbolem židovské hvězdy, povolil palestinskou

9. 6. 2019, -jg- |  Svět

WASHINGTON – Během tzv. měsíce hrdosti, kdy se na mnoha místech světa konají pochody na podporu práv LGTB komunity, se hlavně mezi Židy hovořilo o pochodu DC Dyke March, který se konal dne 7. června ve Washingtonu poprvé po 12 letech. Důvodem byl výslovný zákaz jak izraelské, tak americké vlajky, ale i duhové vlajky vprostřed s Davidovou hvězdou, která členy židovské LGTB komunity reprezentuje. Palestinské vlajky byly zas výslovně povoleny. Proti se ozvalo mnoho židovských skupin, včetně těch mainstreamových. Poměrně velká skupina lidí, vedená hnutím Zioness Movement, které je proizraelsky aktivní v liberálních kruzích, se chystala na pochod zakázaný symbol na vlajce vzít. A to se také v pátek stalo. Na místě sice podle jedné ze spoluorganizátorek pochodu byli „trénovaní styční důstojníci, kteří jsou Židé“, jež měli protestujícím říct, aby zakázané symboly schovali, popřípadě pochod opustili. To se ale nezdařilo a mnoho židovských příslušnic LGTB na pochodu demonstrovalo i svou židovskou identitu.

„Dnes jsem se ukázala, abych protestovala proti škatulce, kam se mne organizátoři snažili zařadit. Ukázala jsem své plně homosexuální, židovské já. Nesla jsem svou duhovou židovskou vlajku a cítila se fantasticky,“ sdělila jedna z účastnic průvodu Steph Blacková. Stejně tak Ariel Sobelová, židovská aktivistka a spisovatelka byla ráda, že se protestujícím podařilo nakonec s židovskými duhovými vlajkami kráčet, ale podotkla, že někteří zúčastnění narušili, byť v dobrém úmyslu, základní pravidla pochodu. „Nejde o gay pride. Má to být místo pro lesbické ženy, a ne pro jejich spojence a muže,“ sdělila. Během trvání kontroverze prý sama zažila jak antisemitismus ze strany LGTB komunity, tak homofobní chování ze strany židovské komunity. Například slovo „lesba“, ve slangové angličtině „dyke“, bylo podle ní užíváno členy židovské komunity, kteří se s LGTB neidentifikují, jako pejorativum.

Symboly a principy

Nutno dodat, že Dyke March je oproti ostatním pochodům hrdosti vcelku alternativní akcí. Podle svých stránek se soustředí na „boj proti gentrifikaci a dislokaci“, tedy proti takové revitalizaci městských částí, kdy si bohatší lidé v dosud méně prosperujících lokacích začnou kupovat nemovitosti a mohou tak zvelebováním a rostoucí životní úrovní čtvrti postupně vytlačit nízkopříjmové skupiny. Dalším cílem je posílit aktivismus v rámci LGTB komunity těch identit, které jsou v něm často marginalizovány. Na svém webu pochod důsledně užívá alternativní hláskování slova žena v angličtině, „womxn“ namísto běžného „woman“. „Domníváme se, že dyke není sexualita, ale politická identita zaměřená na solidaritu se zápasy ostatních a vírou, že nikdo z nás není opravdu svobodným, dokud nebudeme svobodní všichni.“ Jednou ze zásad pochodu je také odrazování veřejnosti od nacionalistických symbolů.

Podle organizátorů jsou na pochodu zakázány americké a izraelské vlajky – tyto jediné jsou zmíněny specificky. Organizátoři však také žádají účastníky nenosit tradiční duhové LGTB vlajky s židovskou hvězdou uprostřed, protože prý připomínají izraelskou vlajku, což by mohlo působit jako výhrůžka proti palestinským účastníkům. „Volíme za svou prioritu palestinské životy a spravedlnost v Palestině před vágními symboly,“ píší. Zároveň také sdělují, že podpora Izraele v jakékoliv formě je neslučitelná s principy pochodu. A tak zatímco většina amerických Židů tíhne politicky doleva a zároveň podporuje stát Izrael, pro krajní levici je stále charakterističtější bojkot Izraele, který vidí jako porušovatele lidských práv, případně jako nelegitimní entitu.

Židovští tvůrci regulí

Zajímavostí je, že regulace pochodu ohledně židovských symbolů jsou dílem židovských aktivistů. Podle Jill Raneyové, která je zároveň členkou If not now, židovské levicové skupiny kritické k Izraeli, jsou jiné židovské symboly na pochodu vítány, dokonce i Davidova hvězda, pokud nebude umístěna ve středu duhové vlajky, ale například v jejím rohu. „Někteří lidé jsou v zajetí legitimního strachu a frustrace ohledně reality, že si izraelská vláda uzmula tyto židovské symboly a hluboce je spojila s množstvím násilí,“ sdělila pro JTA. Tyto regule ovšem nemalé množství členů židovské LGTB komunity a jejich spojenců vidí jako antisemitské. „Pochod tak učinil zákaz účasti všem queer Židům, kteří pociťují jakékoliv spojení s Izraelem – což je samo o sobě antisemitské vzhledem k tomu, že Židé nejsou kolektivně odpovědní za činy jiných Židů nebo izraelské vlády, nijak více než muslimové, černoši, Asiaté nebo jiné skupiny lidí,“ napsal Peter Fox v komentáři pro Forward.

Jill Raneyová, která je spolutvůrkyní omezení jen pro židovské symboly pochodu, si není vědoma, zda podobná omezení platí i pro muslimský půlměsíc nebo kříž, symboly, které se vyskytují na vlajkách mnoha států. (31 evropských států má na vlajce kříž, 21 států světa nějaký islámský symbol a z toho 13 má na vlajce půlměsíc.) Žádný seznam povolených a zakázaných vlajek neexistuje, ale výslovně ja zakázána vlajka USA, protože Spojené státy patří podle Raneyové k porušovatelům lidských práv. Vlajka palestinská je naopak výslovně povolena, protože „věříme, že reprezentuje naději ve svobodu palestinského lidu,“ sdělila. „Symboly osvobození jsou ústředním bodem celého Dyke March. Symboly vlád, které způsobují porušování lidských práv naopak vítány nejsou,“ řekla Raneyová pro JTA. Nevysvětlila však, jak například palestinská vlajka není nacionalistická.

Protiprotest

Podobnou debatu podnítilo už dříve vykázání židovských lesbiček z pochodu Dyke March, který se odehrával roku 2017 v Chicagu, poněvadž nesly právě duhové vlajky s Davidovou hvězdou. O rok později byly tyto vlajky na pochodu zakázány, zato pochodující nesli vlajky palestinské. Stejný postup přislíbila Raneyová i v případě letošního pochodu ve Washingtonu, kdyby někdo chtěl vlajku s hvězdou na akci přinést. Sdělila, že na pochodu budou přítomni „trénovaní styční důstojníci, kteří jsou Židé“, aby takovým demonstrantům sdělili, že mají vlajku schovat, a případně opustit průvod.

„Ačkoliv bývala užívána i v politickém kontextu, Davidova hvězda je kulturním, náboženským a duchovním symbolem. Symbolem, který nás po staletí sjednocoval, ale také symbolem, který byl zneužit proti nám a který jsme si znovu osvojili, aby symbolizoval naši komunitu, která je rozměrná a různorodá,“ vyjádřila se k politice Dyke March Patti Nelsonová, předsedkyně LGTB synagogy Bet Mishpachah ve Washingtonu. „Nikdo nezakazuje islámský půlměsíc čistě proto, že se objevuje na vlajce Islámského státu, nebo dalších extremistických skupin, které tento symbol užívají. Jenom ohledně Izraele a Židů je nám říkáno, že Davidova hvězda lidem připomíná porušování práv Izraelem,“ napsal ve svém komentáři Seth Frantzman pro Jerusalem Post.