Dnes je 27. 2. 2020
Zpravodajství
O projektu

Úniková hra na téma holocaustu, jíž se baví Řekové, změnila po kritice svůj název

6. 3. 2019, -jg- |  Svět

ATHÉNY – Řecká úniková hra, která se stala v zemi nesmírně populární a o níž informovala i zahraniční média, včetně českých, změnila po kritice svůj název. Už ne „Schindlerův seznam“, nyní je to „Tajný agent“. Hra, o níž jako první napsal Deutsche Welle, spočívá v tom, že její účastníci mají sestavil „seznam těch, kdo budou ušetřeni před strašnou smrtí z rukou nepřátelských sil“ a inspiraci našla právě ve Spielbergově filmu z roku 1993. Přes změnu jména však obsah hry, v níž není zmínka o Židech či holocaustu, stejný – hráči jsou vyzváni, aby pomohli obchodníku Oskaru Schindlerovi zachránit v Krakově co nejvíc nevinných lidí: „Vaším úkolem je najít Schindlerův seznam a doručit jej do správných rukou. Podaří se vám utéci před německou armádou a zachránit stovky nevinných lidí?“ píše se v manuálu. „Není to o antisemitismu. Takzvaný úspěch těchto her je odvislý od ignorance, která vládne řeckou společností,“ řekl Victor Eliezer, viceprezident Centrální rady židovských komunit v Řecku.

„Zeptejte se lidí a máte velkou šanci, že vám povědí, že Schindler byl rockovou hvězdou nebo fotbalovým hráčem,“ dodal. K velkému roztrpčení místní židovské komunity se tak hra, jíž dala před dvěma lety v Soluni vzniknout společnost Great Escape, těší v Řecku velké oblibě. Právě Soluň, druhé největší město v Řecku, byla před druhou světovou válkou domovem 44 tisícům Židů. V roce 1943 však byla židovská přítomnost z města vymýcena, z koncentračních táborů ve střední a východní Evropě, kam byli transportováni, se jich nevrátilo 96 %. Sama společnost, která hru vyvinula, se odmítla do médií k tématu vyjadřovat a její představitelé z Athén trvají na tom, že hra nemá a nikdy neměla žádnou souvislost s holocaustem.

Únikové hry si našly místo mezi hráči i v Česku. Spočívají v tom, že malá skupinka lidí se snaží vyřešit úkoly a hádanky a pomocí takto získaných indicií se dostat ven z tematicky upraveného prostoru. „Pokud tak strašnou událost jako je holocaust proměníte v únikovou hru, banalizujete tím utrpení skutečných obětí,“ uvedla Victoria Barnettová z Washingtonského muzea holocaustu. Hráči na stránkách Tripadvisoru však hru označili za „skvělý zážitek“ či „zábavné dobrodružství“. Není to však poprvé, co bylo téma holocaustu využito pro obsah her. Roku 2017 rovněž řecká společnost z Athén zasadila děj své únikové hry do Osvětimi a o rok dříve vytvořili Nizozemci únikovou místnost po vzoru úkrytu Anne Frankové, židovské dívky, která nepřežila holocaust.