Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Ukrajinský poslanec na videu oslavoval Hitlera

30. 12. 2015, -jg- |  Svět

KYJEV – Ukrajinský opoziční poslanec za Radikální stranu Arťom Vitko minulý týden pobouřil nejen ukrajinské Židy videem, které se objevilo na internetu. Vitko si v něm připíjí s neznámou osobou a vzdává hold nacistickému vůdci, k čemuž si prozpěvuje neonacisticou píseň s textem: „Adolf Hitler je tu s námi, Adolf Hitler je v každém z nás a orel s železnými křídly pomůže nám v pravý čas.“ Videonahrávka se objevila na internetu je pár dní poté, co se ukrajinský prezident Petro Porošenko omluvil v izraelském parlamentu za ukrajinské kolaboranty, kteří pomohli nacistům s tzv. konečným řešením. Právě poslanci Radikální strany nazvali Porošenkův projev v Knesetu ponižujícím pro ukrajinský národ s tím, že prezident měl raději vyzvat Izrael, aby uznal Sověty vyvolaný hladomor na Ukrajině za genocidu.
VIDEO UVNITŘ ČLÁNKU

Při své nedávné oficiální návštěvě v Izraeli se ukrajinský prezident Petro Porošenko setkal jak s premiérem Izraele Benjaminem Netanjahuem, tak s prezidentem země Reuvenem Rivlinem a promluvil rovněž v Knesetu. „Když roku 1991 Ukrajina získala nezávislost, žádali jsme o odpuštění a já tak nyní činím ještě jednou, před dětmi a vnoučaty přeživších holocaust a před všemi občany Izraele.“

Předseda Radikální strany Oleg Ljaško prezidenta Porošenka za tento proslov na svém Facebooku napadl. „Prezident Porošenko se omluvil za ukrajinskou spoluúčast na holocaustu. To je přesně ta samá situace, jako kdybychom obvinili Gruzínce a Židy z účasti na hladomoru a odkazovali přitom na zvěrstva Džugašviliho, Beriji a Kaganoviče,“ sdělil přičemž narážel na hladomor, který na Ukrajině vypukl během Sověty vynucené kolektivizace a jemuž padly za oběť miliony Ukrajinců. „Kneset dosud neuznal hladomor jako genocidu, a to by měl být cíl ukrajinských představitelů při návštěvě Svaté země spíš, než ponižování Ukrajinců a proklamace jejich podřazenosti na mezinárodní úrovni,“ dodal Ljaško.

Slova radikálního politika Ljaška nebyla překvapením pro Centrum Simona Wiesenthala ani pro Centrální organizaci přeživších holocaust v Izraeli, ačkoliv obě organizace vyjádřily nad jejich obsahem nesouhlas a zděšení a vyjádřily podporu ukrajinské hlavě státu. „Ljaško je jen populistou, který říká, co si myslí, že lidé chtějí slyšet,“ řekl vrchní rabín Ukrajiny Jaakov Dov Bleich. „Židovská komunita nesouhlasí s definicí ponížení, jak jí předestřel tento populistický politik. Nikdo neobviňuje ukrajinský lid ze zosnování nebo vymyšlení holocaustu, nicméně existovali Ukrajinci, kteří se podíleli na perzekuci a vyvražďování Židů. A ti si zaslouží odsouzení,“ dodal rabín.

VIDEO, KDE POSLANEC ARŤOM VITKO PŘIPÍJÍ HITLEROVI

Minulý týden rovněž vyvolal znepokojení starosta ukrajinského města Konotep Arťom Semenichin, zvolený v říjnu za stranu Svoboda. Odmítl vyvěsit obecní vlajku, která kromě muslimského půlměsíce a křesťanského kříže nese i židovskou hvězdu, a namísto obrazu ukrajinského prezidenta si do úřadu pověsil obraz ukrajinského kolaboranta s nacisty Stěpana Bandery.

Podle Efrajima Zuroffa z Centra Simona Wiesenthala je obdivování Adolfa Hitlera stejně tak jako snaha o přepsání historie druhé světové války a holocaustu příznačná pro mladou ukrajinskou demokracii, ale právě tak i pro jiné postkomunistické státy východní Evropy, jako jsou konkrétně Litva, Lotyšsko, Estonsko a Maďarsko.