Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Ukrajinská národní banka nahradí pětihřivnovou bankovku mincí. Chmelnický zůstane

30. 1. 2019, -rjw- |  Svět

KYJEV – Ukrajinská národní banka nahradí letos modrou pětihřivnovou bankovku mincí. Kontroverzní motiv – portrét Bogdana Chmelnického – na ní ale zůstane. Muž, který má na svědomí desetitisícové pogromy na Židy a masakry Poláků je stále vnímán řadou Ukrajinců jako „otec ukrajinského národa“. Bohdan Chmelnický (1596-1657) byl kozácký hejtman, který v posledních deseti letech svého života navždy změnil mapu východní Evropy. Počáteční tažení, původně na obranu starých práv záporožských kozáků proti některým polským šlechticům, přerostlo ve vlnu odporu proti polsko-litevské nadvládě. Vyvrcholilo založením prvního kozáckého státu, v němž část Ukrajinců vidí předchůdce dnešní Ukrajiny.

Chmelnického životní dráha je přehledem všech významných sil, které ovlivňovaly Ukrajinu: začínal ve službách polského krále, několik let byl tureckým zajatcem, zažil boje i spojenectví s Tatary, usiloval o spojení s protestantskými Švédy i s transylvánským knížetem Rákocsym. Když po vytlačení z Ukrajiny našel útočiště u ruského cara Alexeje Michajloviče, inicioval rozdělení Ukrajiny mezi Rusko a Polsko-litevskou unii.

Pohyb Chmelnického vojsk doprovázely masakry Poláků a Židů, prováděné s mimořádnou krutostí. (Polské vojsko pak na oplátku mučilo zajaté kozáky.) V případě židovského obyvatelstva se jednalo o likvidace celých obcí, přičemž násilí a sadismus se navždy zapsalo do paměti východoevropských Židů a překonaly je až hrůzy šoa.

Národní hrdina

V převládajícím ukrajinském vidění je ovšem Chmelnický národním hrdinou, chápaným jako bojovník za ukrajinskou samostatnost, případně zastáncem chudého venkovského lidu. Podobně v očích některých Rusů je Chmelnický znovusjednotitelem Ukrajiny a Ruska (v tradici Kyjevské Rusi). Ne náhodou vznikla jeho jezdecká socha v centru Kyjeva od Michaila Mikešina (1888) na objednávku ruského nacionalisty Michaila Juzefoviče.

Na Chmelnického počest je jedním z nejvyšších ukrajinských státních vyznamenání Řád Bohdana Chmelnického a jeho rekonstruovaný hrob v rodném Subotově je vnímán jako důležité místo paměti a tradice.

Staré téma

Ne všichni Ukrajinci ovšem vnímají Chmelnického takto pozitivně. Proti glorifikaci jeho postavy protestoval už básník Taras Ševčenko. V roce uvedení bankovky (2005) proběhla zároveň výstava o rozdílech v ukrajinské a židovské paměti: „Pro Ukrajince je Chmelnický hrdina, z židovského pohledu je to zlosyn,“ řekla tehdy historička Alti Rodalová pro Canadian Jewish News. „Ani jedna ze stran se dnes nedívá na druhou stranu, vidí jen svoji vlastní perspektivu. V Ukrajině je dnes Chmelnický na bankovce a má hlavní pomník v Kyjevě. Pro Židy návštěva Ukrajiny znamená vidět ho na každém kroku, a to je odrazuje.“

Proti minci ani proti bankovce se neozývá hlasitý odpor. Chmelnický je staré téma a dnes se diskutuje o glorifikaci či zavržení novodobé, podobně kontroverzní postavy: Stepana Bandery.