Dnes je 12. 8. 2020
Zpravodajství
O projektu

Ukrajinci vztyčili pomník strůjcům pogromu, při němž zahynulo až 30 tisíc Židů

2. 12. 2015, -jg- |  Svět

UMAN – Ukrajinští Židé jsou pobouřeni nad tím, že obyvatelé města Uman letos v listopadu odhalili pomník pachatelům masakru desítek tisíc umanských Židů, který se odehrál v 18. století. Ivan Honta a Maxim Železňakov byli jedněmi z vůdců protipolského kozáckého povstání. Při tomto povstání došlo také k pogromu, během něhož zahynulo 20 až 30 tisíc Židů. Pětitunový žulový pomník byl financován z příspěvků místních obyvatel Umanu. Město na střední Ukrajině však ekonomicky prospívá především díky poutím židovských věřících, kteří se každoročně schází u hrobky rabiho Nachmana z Braclavi, zakladatele dynastie braclavských chasidů, který si prý přál být pohřben blízko obětí masakru.

Šéf Ukrajinské židovské rady Eduard Dolinsky přičítá vztyčení pomníku krajně pravicové straně Svoboda, jejíž členové měli na letošní židovský Nový rok na svědomí poničení stanů u židovského poutního místa. Ve městě často dochází k tenzím mezi místními obyvateli a židovskými poutníky, kteří jsou převážně z řad ultraortodoxních chasidů.

Proti vztyčení pomníku se ozval i Ruský židovský kongres a jeho předseda Juri Kanner. Podle lídra ukrajinských Židů Dolinského však bychom mezi samontými Ukrajinci hledali alespoň náznak pobouření velmi těžko. Očekává se, že v pátek 5. prosince na slavnostní ceremonii pomníku požehná i ukrajinský ortodoxní patriarcha Filaret. „Z řad ukrajinské vlády nebo veřejnosti zatím nikdo neučinil k pomníku žádný komentář. Všichni jsou v naprostém klidu, a to je ostudné,“ sdělil Dolinsky.