Dnes je 15. 9. 2019
Zpravodajství
O projektu

Turci demonstrovali proti detektorům kovu na Chrámové hoře. Zaútočili přitom na istanbulskou synagogu

23. 7. 2017, -jg- |  Svět

ISTANBUL – Turečtí nacionalisté se ve čtvrtek 20. července shromáždili v Istanbulu, aby protestovali proti umístění detektorů kovu při vstupu do komplexu na Chrámové hoře, které sem nainstalovala izraelská strana po vražedném útoku, při němž zde byli zabiti dva izraelští policisté. Demonstrace přitom přímo zasáhla místní židovskou komunitu. „Sionisté brání našim bratřím v náboženské svobodě na Chrámové hoře, my jsme tu, abychom teď zabránili ve svobodě náboženství vám. Nezáleží, jestli dnes budeme zastaveni, přijdeme zítra,“ deklaroval Kürsat Mican, vůdce protestujících, přičemž lidé v davu, který se shromáždil s protiizraelskými transparenty kolem synagogy Neve Šalom, se pokoušeli vykopnout dveře synagogy a házeli do jejího vstupu kameny a různé další předměty. Ivo Molinas, editor tureckého židovského zpravodaje Salom napsal na svůj Twitter: „Jsem turecký občan. Proč protestujete před mým svatostánkem?“ V Turecku žije asi 20 tisíc Židů. Incident také odsoudila americká Liga proti hanobení a Světový židovský kongres.

„Věříme turecké vládě a všem relevantním složkám, že zaujmou nezbytná opatření, aby ochránily židovskou komunitu a zajistily její bezpečnost,“ prohlásil Ronald Lauder, prezdident Světového židovského kongresu. Ale prohlášení, které vydal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu, pouze odsoudilo bezpečnostní opatření, která Izrael zavedl při vstupu na Chrámovou horu a požadoval jejich okamžité odstranění. O útoku na tureckou židovskou komunitu v něm nebyla ani zmínka.

Dějiště dřívějších vražedných útoků

Ještě přitom ve čtvrtek, během telefonního rozhovoru tureckého prezidenta Erdogana s Reuvenem Rivlinem, jeho izraelským protějškem, Rivlin Erdoganovi vysvětlil, že Izrael očekával od Turecka, že odsoudí teroristický útok, tak, jako Izrael odsoudil všechny nedávné teroristické útoky v Turecku.

Útok na synagogu Neve Salom, která se stala dějištěm vražedných teroristických útoků roku 1986 ze strany Palestinců a 2003 od tureckých islamistů, přičemž při obou incidentech byly zabity desítky lidí, odsoudila Nadace tureckého vrchního rabinátu. „Odsuzujeme provokativní útok na synagogu. Očekáváme, že relevantní úřady budou konat svoji povinnost,“ stálo v prohlášení.

VIDEO: Židé v Turecku napadáni kvůli detektorům kovu na Chrámové hoře v Jeruzalémě